ВОЈВОЂАНСКЕ ПЕСМЕ - ДУМИНА ЖИВОТНА ПРИЧА: За допринос музици Милан Прунић из Кикинде добио награду за животно дело

Рада ШЕГРТ

15. 05. 2022. у 10:09

ДА од оног августовског јутра, када је, у канцеларији једне банке, на стоном календару, написао стихове песме "Добро јутро, Војводино" ништа више није урадио, његово име остало би трајно записано у антологији војвођанске музике. А учинио је још много тога, написао и отпевао још много хитова традиционалне војвођанске и градске песме и дао изузетан допринос музичкој уметности наше земље.

ВОЈВОЂАНСКЕ ПЕСМЕ - ДУМИНА ЖИВОТНА ПРИЧА: За допринос музици Милан Прунић из Кикинде добио награду за животно дело

Фото Р. ШЕГРТ

Савез естрадно-музичких уметника Србије недавно му је доделио награду за животно дело за свеукупан допринос.

- То је награда за континуирано извођење традиционалне војвођанске и градске песме. Никада нисам одустао од тог правца. И никада нисам подилазио публици. Није било пара због којих сам мењао репертоар. Тиме сам допринео очувању изворне војвођанске и градске песме - објашњава Милан Прунић (73).

Песму с почетка приче написао је пре 35 година и била је најбоља на престижном фестивалу "Златна тамбурица", а он награђен за текст и за музику. Од тада више није био непознат аутор. После је отпевао или написао незаборавне песме "Завејан је пут за салаш мој", "Има један град", "Војвођански венац", "Нада", а ону о "Два брата из равног Баната" данас радо певају млади људи. Највећи успех постигла је "Сећање и световање". За њу је добио "Златну тамбурицу", награду за интерпретацију и награду публике.

- Доста ми је било салаша, тамбураша, чардаша и паприкаша. Гледајући један филм добио сам инспирацију да напишем нешто другачије. Тако је настала песма која говори да су у времена нека давна, сиромашна али славна, смех и песма били срећа, а љубав од свега већа - рецитује, у дубоком уверењу у тачност тих речи.

Најдуже је свирао са оркестром "Успомене", који је основао 1981. године. Од мајстора хармонике Драгана Александрића добио је савет да направе нешто по чему ће бити другачији од других, а публика ће то препознати.

Фото Р. ШЕГРТ

- Замолио сам га да ми то напише на парче папира. Показао сам то члановима "Успомена" и тако их убедио да снимимо прву плочу. Било је то 1984. Шест година свирали смо у чувеној "лалинској соби" хотела "Нарвик". Три године у "Ловцу", годину дана у "Радничком дому", а онда девет година у репрезентативном ресторану "Жал за младост" у Новом Саду - открива Дума.

Збирка признања је садржајна. Само једне године добио је чак три: плакету "Јаника Балаж", прву награду на фестивалу "Златне жице" и Награду града Кикинде. У колекцији су још и признања естрадних уметника Војводине и Србије, Златна значка КПЗ Србије. Његово певање чува се у националним фонотекама Радио Новог Сада и Радио Београда. Пратили су га најбољи тамбураши и хармоникаши. У биографији су незаборавани концерти у Израелу, десет наступа за 14 дана, пред публиком која раније није чула тамбуре.

- У Јерусалиму је 700 људи остало испред сале. Три пута сам излазио на бис. Важан је и концерт у СНП као ретроспектива "Златне тамбурице". Памтим и концерт на "Маракани", пред 40.000 људи. Био сам поносан када сам као ортодоксни "звездаш" видео своје име на семафору. Величенствен је био концерт "Сто тамбураша" и много жалим што није заживео. Важан је и онај у Новом Саду за 25 година мог рада - наводи певач, познат по надимку Дума, који је добио по некадашњем локалном фудбалеру.

ОСТВАРИО СВЕ ЖЕЉЕ ИЗ МЛАДОСТИ

Много је Дума дао музици, а живот му је узвратио на најлепши начин. Остварио је све жеље из младости. Када је између фудбала и музике одабрао песму, пожелео је да сними плочу. Када је једне фебруарске вечери први пут пољубио Драгицу Рајков, пожелео је да се њоме ожени. Из војске јој је дневно слао по дванаест писама и исто толико добијао. Када су се венчали, прижељкивао је сина. Добили су двојицу. Завршили су основне музичке школе, али се не баве музиком.

ТРОСТРУКА БРИГА

ВРЕМЕ короне донело је Прунићима велику бригу. Синови Василије и Владимир су лекари, специјалисти, а снаха Александра медицинска сестра. Њихов одлазак на посао је свакодневни стрес. Све их увесељава и изненађује најмлађи Прунић, Васин син, који је име добио по деди. Мали Милан старијем често каже: "Дума, опусти се мало".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)