ПОЛИТИКА КРОЈИЛА И НОТЕ НА "ЕВРОСОНГУ": Такмичење деценијама привлачи пажњу публике, а иза кулиса се крију и многе занимљивости

Ана Војиновић

14. 05. 2022. у 18:03

ИЗБОР за "Песму Евровизије" деценијама привлачи велику пажњу и сваког пролећа љубитеље музике не само у Европи, током три вечери, држи практично "зацементиране" испред телевизора. Од 1956. године, када је први пут одржан овај по много чему јединствени европски фестивал музике, није престајао да буде једна од главних вести у свету, док су се извођачи на бинама широм Старог континента борили за најбољу нумеру својом музиком, текстовима песама и што занимљивијим наступом.

ПОЛИТИКА КРОЈИЛА И НОТЕ НА ЕВРОСОНГУ: Такмичење деценијама привлачи пажњу публике, а иза кулиса се крију и многе занимљивости

Фото АП

Током година "Евросонг" је био платформа и за многе политичке провокације и скандале, а због велике гледаности није престајао да код такмичара тражи и прилику да "рефлектор упере на неке друштвене проблеме".

У богатој историји највећег музичког такмичења издвојили су се и неки извођачи које широка публика и данас памти. Тако је победа украјинске певачице Џамале 2016. године у Стокхолму изазвала буру због песме "1944" која говори о "совјетском протеривању Татара са Крима у Сибир" после Другог светског рата. Песма украјинске представнице, која је иначе Татарка са Крима, била је протумачена као "критика руске анексије тог полуострва 2014". док је издање "Евросонга" из 2016. било оцењено као "најполитизованије до тог момента".

Фото АП

Говорећи о тексту своје песме "1944" она је уочи финала новинарима испричала да се "наравно ради и о 2014". Њена победа изазвала је велико незадовољство у Русији и зато што је представник ове земље Сергеј Лазаров, иако главни фаворит, завршио на трећем месту, иза Џамале и представника Аустралије.

Иако познат као фестивал који у великом броју прате припадници ЛГБТ+ заједнице, појава представника Аустрије под именом Кончита Вурст на такмичењу 2014. године у Копенхагену, мушкарца који је наступио одевен као жена са брадом, изазвало је огромну пажњу публике и шире јавности, али код многих и шок и неверицу. Кончита је са моћном баладом Rise like a phoeniх освојила прво место, док је њена појава на овом такмичењу и у делу домаће, аустријске јавности била критикована. Многи политичари и уметници говорили су да је "срамота да таква једна личност представља њихову земљу". Кончита је после проглашења победника поручила: "Ово вече је посвећено свим људима који верују у мир и слободу. Ми знамо ко смо и ми смо незаустављиви, нико то не може да уради".

Једину победу Португалији донео је млади Салвадор Собрал у Кијеву 2017. године који је наступио са песмом "Амар пело доис". Његова тешка животна прича потресла је публику тог маја, јер је он имао великих здравствених проблема и чекао је на трансплантацију срца. Због болести, није могао да присуствује првим пробама, па је уместо њега певала његова сестра. Важио је за фаворита од самог почетка, а разнежена срца европске публике донела су му убедљиво прво место.

Фото АП

Финска као колевка хеви метал и хард рок звука однела је победу у Атини 2006. године са групом "Лорди". Чланови бенда обучени у препознатљиве костиме чудовишта са песмом Hard Rock Hallelujah освојили су највише гласова жирија и публике до тада - готово 300! Ни наступ ове групе није могао да прође без критика, па су их тако многи оптуживали за "сатанизам" што су "Лорди" одмах одбацили. С друге стране, већина је била одушевљена другачијим звуком и наступом и "Лорди" попела на нову летвицу популарности.

Од занимљивијих наступа 2012. године издвојиле су се руске бабушке из села Бураново које су освојиле публику у Азербејџану. Времешне госпође са нумером "Журка за све" завршиле су такмичење на другом месту и претекле нашег Жељка Јоксимовића.

Такмичењу за "Песму Евровозије" 2015. године придружила се и Аустралија. Аустралијанци су познати као верни пратиоци овог фестивала, због чега су били позвани да на такмичењу 2014. изведу једну песму. Већ идуће године организатори су их уврстили у такмичарски део. То је била јубиларна, 50. "Евровизија" са темом "Градимо мостове". На свом првом учешћу освојили су високо, пето место. До 2019. учествовали су на основу годишњих одлука, а од тада су добили петогодишње учешће (до 2023).

Фото АП

ПОБЕДНИЧКА "МОЛИТВА"

ПЕСМА Евровизије 2007. одржана је у Хелсинкију, а пoбедник 52. издања овог такмичења је наша Марија Шерифовић са песмом "Молитва". Ово је био први и једини пут у историји да једна земља однесе победу на свом дебитанском наступу, али и први пут да победи песма у целости певана на матерњем, на наш понос - српском језику.

РЕВИЈА СВЕТСКИХ ЗВЕЗДА

Фото АП

ТОКОМ ревијалног дела такмичења редовно су наступали прошлогодишњи победници, али је "Евросонг" био домаћин и многим познатим светским музичким звездама. Тако је 2016. године наступ америчког поп певача Џастина Тимберлејка одушевио публику. Део ревијалних наступа била је и Мадона 2019. У годинама иза нас концерт су одржали и популарни ди-џејеви Афроџек, Бени Бенаси.

ФЕНОМЕН НАШЕ КОНСТРАКТЕ

ПРЕДСТАВНИЦА Србије Ана Ђурић Констракта са песмом In corpore sano ушла је у овогодишње финале у Торину. Српска такмичарка са специфичном песмом која носи јаку поруку привукла је пажњу светске јавности. Помињање некадашње војвоткиње од Сасекса на почетку нумере и сада већ чувени део "Која ли је тајна здраве косе Меган Маркл", заинтригирао је пратиоце овог такмичења још од Констрактине победе у Београду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)