ТРУБА КАО СУДБИНА: Перформанс париског редитеља, продуцента и фотографа Предрага Пјера Николића

Горан Чворовић - стални дописник из Париза

05. 05. 2022. у 22:27

СРПСКА труба као судбина, водиља и мит. То је саставни део филмова париског редитеља, продуцента и фотографа Предрага Пјера Николића, родом из Горњег Милановца, који је у чувеном париском кафеу "Ирондел" ("Ластавица") одржао својеврсни перформанс посвећен овом лименом инструменту. Све је проткао и волшебно истканим нитима којима је успео да повеже традицију и културу Латинске Америке са српским поднебљем. Уз приказане филмове, изложене су и Пјерове фотографије, од којих се једна налази и у сталној колекцији Музеја Француске.

ТРУБА КАО СУДБИНА: Перформанс париског редитеља, продуцента и фотографа Предрага Пјера Николића

Алваро Гомес Ороско (лево) и Пјер Николић (у средини) / Фото Г. Чворовић

Најпре је приказан Николићев први документарни филм, из 1996. године, под називом "Труба као судбина", у којем је главни актер чувени драгачевски трубач Милован Мићо Петровић, а затим и тизер пројекта у настајању, "Потомци орла и кукуруза".

- Први филм говори о обичајима драгачевског краја, с трубачима који су најављивали почетак и крај пољопривредних радова, прављење креча у ћумурским пећима, свадбе, испраћаје. Истовремено, пратим Мићу Петровића који тада добија награду за најбољи оркестар у Гучи - каже, за "Новости", Николић, који тренутно борави у Србији.

У том документарном филму, уз Мићу су и његов син Дејан Петровић, тада још дете, али и Мићин отац Данило. Сада је уследио наставак. Пре тога, 2006. године, Николић је снимио и документарац "Мирис плеха", о француској дувачкој групи "Ци Слав" на путовању по Србији.

- Знао сам већ тада да ћу снимити филм о Дејану Петровићу, да ће бити четврта генерација трубача, још од прадеде Танасија - истиче наш саговорник.

Мићо Петровић са синовима Дарком и Дејаном (десно) / Фото приватна архива

Док је радио на пројекту филма, Николић је у француском градићу Конфлен Сент Онорин упознао колумбијског етнолога, музиколога и композитора Алвара Гомеса Ороска и дошао на оригиналну идеју.

- Компоновао је музику за многе познате филмове. Завршио је антропологију у Боготи и после студија отишао у Амазонску шуму како би направио запис о преносу традиције с оца на сина. Као етнолог и музиколог одлази у Гучу, а ја сам спојио искуства, симболе и традиције у један филм.

Овај дугометражни филм заокружује Николићеву трилогију о труби. Стигао је до 92. минута и нада се да ће га завршити до краја године. Снимање филма "Потомци орла и кукуруза" је, иначе, подржала и Привредна комора Латинске Америке, чији су представници учествовали у промоцији.

- И орао и кукуруз су везани и за Србију и за Латинску Америку. Ова птица је наш заједнички заштитни знак, док у Латинској Америци, у кукурузу, који обилује и на српским пољима, виде пра-клицу живота и светлости - закључује Пјер Николић.

Филмска трилогија о лименом инструменту / Фото Г. Чворовић

ИСТОРИЈСКА "ЛАСТАВИЦА"

КАФЕ "Ирондел" је култно место Парижана, а налази се у непосредној близини Сене и Трга Сен Мишел.

- Част ми је што излажем фотографије и што сам имао пројекције филмова на овом митском месту, које су посећивали најпознатији писци и песници света, као што су Пол Верлен, Оскар Вајлд и читава листа која је изгравирана на зидовима кафеа - истиче Николић.

У "Ластавици" је, између осталих, певала и Едит Пјаф, коју су звали "мали врабац".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)