ИЗБАЦИЛИ РУНИЈА ЈЕР "ВРЕЂА" АЗИЈАТЕ: Цензурисан филм "Доручак код Тифанија", Канал 5 обрисао сцене са господином Јуниошијем

В. М. П.

21. 02. 2022. у 22:26

БРИТАНСКИ Канал 5 цензурисао је холивудски класик "Доручак код Тифанија" режисера Блејка Едвардса из 1961. године, који је устоличио Одри Хепберн као филмску и модну икону, избацивши све сцене са Микијем Рунијем у улози Јапанца, џангризавог станодавца господина Јуниошија који се стално препире са Холи Голајтли, због - расизма!

ИЗБАЦИЛИ РУНИЈА ЈЕР ВРЕЂА АЗИЈАТЕ: Цензурисан филм Доручак код Тифанија, Канал 5 обрисао сцене са господином Јуниошијем

Сцена из филма "Доручак код Тифанија", Фото Profimedia

Наиме, Јуниоши је приказан кроз расистички стереотип који се према данашњим стандардима сматра увредљивим, али критичари кажу да је одлука емитера да избаци све сцене са њим, не само непоштовање према Рунију и Едвардсу, већ и опасно прекрајање историје. Руни је у филму носио жуту шминку, лажне зубе и лепио очи селотејпом, не би ли што више наликовао Јапанцу. Реплике је изговарао са јаким акцентом, а због таквог портретисања Азијата "Доручак код Тифанија", награђен Оскаром за најбољу музику и најбољу песму (Moon River), дуго је приказиван са упозорењем да садржи делове који некоме могу да буду увредљиви. Избацивањем сцена са Рунијем, из филма је нестала и једна од најпознатијих реплика Холи Голајтли, када звони на интерфон господину Јуниошију да јој отвори врата и каже му: "Не будите љути, драги, мали човече. Неће се више поновити". Избачена је и сцена у којој је Јуниоши у кади док телефонира, а у том тренутку хапсе Холи. Канал 5 је потврдио да је цензурисао филм, али су одбили да било шта више коментаришу.

Филмски режисер Тери Гилијам, звезда Монтија Пајтона, критиковао је одлуку Канала 5 да избаци све сцене са Микијем Рунијем.

- Ових дана је у Великој Британији све развијенија индустрија цензуре, али уклањање ликова и сцена из филмова, који су одавно прошли цензуру, је апсурдно и опасно - рекао је Гилијам.

- Ко су ти нови цензори? Ко им је дао права да одлучују шта је увредљиво, а шта није?

Мики Руни, Фото Imdb

Син Одри Хепберн, филмски продуцент Шон Хепберн Ферер, изјавио је да на "Доручак код Тифанија" морамо да гледамо из перспективе људи који су га снимали:

- То је данас велики проблем. Све се посматра из наше перспективе, као да смо ми најважнија ствар у причи. Филм је то што јесте и требало би да се на почетку стави упозорење да је снимљен 1961. и да су они који су га правили, одлучили како ће изгледати.

Холивудска легенда Мики Руни је пре смрти 2014. признао да би улогу господина Јуниошија одиграо другачије, да је знао какав ће бес она изазвати. И режисер Блејк Едвардс, који је преминуо 2010, изјавио је да би, гледајући из те перспективе, желео да "Доручак код Тифанија" сними другачије.

- Волео бих да га нисам тако снимио, све бих дао да могу да преправим филм, али не могу - казао је Едвардс.

Мики Руни, Фото Imdb

"Доручак код Тифанија", љубавна драма са елементима комедије, уврштена је у Амерички национални филмски регистар као културолошки, историјски и естетски значајан филм.

Такође, Амерички филмски институт прогласио га је 61. најлепшом љубавном причом 20. века, на листи 100 најбољих филмова. Фотографије Одри Хепберн у дугој црној хаљини, са бисерима, црним наочарима, шеширом и дугом црном муштиклом, спадају међу најпрепознатљивије у историји филма.

Одри Хепберн, Фото Profimedia

ОД ЕГЗОТИКЕ ДО УВРЕДЉИВОГ СТЕРЕОТИПА

ПОЧЕТКОМ шездесетих, па и раније, расистички хумор био је широко прихваћен у америчкој култури. Тако 1961. у "Њујорк тајмсу" у рецензији филма "Доручак код Тифанија" пише да је "кратковиди Јапанац кога игра Мики Руни - егзотичан". Џејмс Пауерс у рецензији објављеној у "Холивуд рипортеру" написао је да је Рунијева улога карикатура и да ће бити увредљива за многе. Лосанђелески "Дејли њуз" је 1993. објавио да би та улога била увредљив стереотип чак и од стране Азијата. Након 2000. критике за лик господина Јуниошија сводиле су се углавном на - "непријатни стереотип", "отворено расистички", "једна од најужаснијих 'комичних' имитација Азијата у историји филмова"... Бесплатна пројекција на отвореном у Сакраменту 2008. замењена је анимираним филмом "Мућкалица", након протеста због лика Јуниошија.

КУЛТУРА ОТКАЗИВАЊА

КУЛТУРА отказивања је савремена форма остракизма (средство политичког разрачунавања међу неистомишљеницима), у којој долази до брисања, забрањивања или маргинализовања садржаја и личности које се из одређених разлога сматрају неприкладним или неприхватљивим. Примери културе отказивања су брисање сцена из филма "Прохујало са вихорoм" (због романтизовања ропства и расизма) или отказивање Пепеа ле Твора (оптужен да нормализује чин силовања)...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)