ПРОМОЦИЈА СРБИЈЕ У НАЈБОЉЕМ СВЕТЛУ: Џон Чалис добија српско држављанство

В. М. П.

12. 09. 2021. у 08:37

ВЕСТ да ће британски глумац Џон Чалис (79), незаборавни продавац половних аутомобила Бојси из легендарне серије "Мућке", на предлог заменика градоначелника Београда Горана Весића добити српско држављанство, дочекана је са одушевљењем у нашој земљи.

ПРОМОЦИЈА СРБИЈЕ У НАЈБОЉЕМ СВЕТЛУ: Џон Чалис добија српско држављанство

Фото Wolf Entertainment

За то је умногоме заслужан млади режисер Лазар Вуковић (35), који је прошле године са Чалисом снимио документарни филм "Бојси у Београду", у намери да открије зашто "Мућке" уживају толику популарност у Србији.

- Лично сам поносан што ће Џон Чалис постати српски држављанин, јер кроз свој рад и активности промовише Србију у најбољем светлу - каже за наш лист Лазар Вуковић. - Прошле године у јануару Чалис и ја смо дошли у Београд због документарца, а главни мотив ми је био да промовишем Србију. Иако сам рођен у Великој Британији и ту живим, сетио сам се тренутака из школе током деведесетих, када су у Југославији и Србији беснели ратови и бомбардовање. Тада сам се осећао као непријатељ међу пријатељима. Није био пријатан осећај када се наставник или твој школски друг дистанцира од тебе, или боље речено окрене ти леђа, само зато што си пореклом из Србије. На британској телевизији и у новинама се стално потенцирало како су Срби непријатељи.

Лазар је први пут дошао у Београд 2001. када је имао 15 година. Прва енглеска реч коју је тада чуо била је "лавли џабли" (lovely jubbly), омиљена узречица Дел Боја из "Мућки".

- Од првог доласка у Београд сам био одушевљен, баш сам се осетио као свој на своме - каже нам. - Уопште није било оне слике коју су представили медији у Великој Британији. Одувек сам желео да ту другачију слику Србије виде Британци, и кроз документарац "Бојси у Београду" сам то и остварио. Филм је био феноменално прихваћен у биоскопима у Енглеској, Србији и Црној Гори, као и на дигиталним платформама попут "Скаја", "Амазона", Епл ТВ. Следећа фаза је телевизијско емитовање.

Вуковић примећује да су серија "Мућке", али и Џон Чалис, веома популарни не само у Србији, како многи мисле, већ и у Великој Британији. По једној анкети "Мућке" су трећи најпопуларнији ТВ програм свих времена, а иза њих, на четвртом месту, нашле су се вести Би-Би-Сија. На питање да ли је било захтевно радити са Чалисом, Лазар одговара:

- Било је велико задовољство радити са таквом легендом. Било је за памћење. Гостопримство је нешто што је уткано у гене Срба, као народа, и Џон просто није могао да верује како је дочекан.

Велику пажњу привукла је Чалисова фотографија испред црног "мерцедеса" са таблицом "Србија". Лазар нам открива да то није Бојсијев аутомобил.

- Реч је о аутомобилу српске амбасаде у Лондону, а те таблице су такозване ирске таблице СРБ1А, што је најближе могуће да пише "Србија". Фотографија је снимљена када је господин Чалис био у амбасади у вези са добијањем српског држављанства.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!