ИЗА ШЉУНКАРА ОСТАО ХАОС: Грађани Добоја траже одговорност за еколошку катастрофу око корита реке Босне

Љ. ЂУРИЋ

22. 03. 2021. у 06:36

ЗБОГ хаоса који су шљункари оставили неконтролисаним извлачењем минерала из корита реке Босне, грађани Добоја траже одговорност надлежних у РС.

ИЗА ШЉУНКАРА ОСТАО ХАОС: Грађани Добоја траже одговорност за еколошку катастрофу око корита реке Босне

Фото Љ. Ђ.

Они су упутили отворено писмо са доказима, јер поред реке, нису поштеђена ни пољопривредна имања.

Писмо је упутила група грађана "За легалну и контролисану експлоатацију шљунка у сливу реке Босне" Влади РС и ресорним министарствима, затим ЈУ "Воде Српске" и Републичкој управи за инспекцијске послове, у којем их упозоравању на почињени екоцид као последицу експлоатације шљунка на подручју Добоја.

- Ко је дозволио еколошку катастрофу и ко је одговоран за овакво "уређење" корита реке Босне на подручју Добоја, коме, да ли га у оваквом стању остављате новим генерацијама - питања су које је Група поставила одговорнима за управљање водама у РС.

БОРБА ЗА ОЧУВАЊЕ ПРИРОДНОГ БЛАГА

НЕФОРМАЛНЕ групе и удружења грађана у РС и ФБиХ се годинама боре против незаконитости у случају изградње мини хидроелектрана на рекама. Процедуралне грешке, незаконитости, илегални радови и кршења закона су према њиховим тврдњама, евидентирана у случајевима изградње мХЕ на Бјелави, Бунским каналима, Дољанци, Крушчици, Неретвици, Рзаву...

Доставили су низ фотографија у којима је видљив "рад" шљункара и хаоса којег су оставили иза себе након извученог богатства из реке Босне.

- Тражимо одговор како је могуће да дође до девастације корита реке Босне од МЗ Бушлетић у Осјечанима Горним до Кожуха са једне и од МЗ Которско до МЗ Буковац са друге стране реке Босне. Несхватљиво је како се могла дозволити таква еколошка катастрофа - наведено је у писму.

Питају ко је омогућио експлоатацију шљунка на том подручју, да ли су шљункари били у обавези да уреде то подручје након обављеног посла и ако постоји одговорност у том случају, ко је одговоран?

- Да ли и после предочавања оваквог стања на терену сматрате да је довољно да надзор над вађењем шљунка спроводи само Водна инспекција са неколико инспектора од Новог Града до Требиња? Да ли је неопходно обезбедити већу законитост у вађењу материјала из водотока и са пољопривредног земљишта - пита се поменута група грађана.

Они су са још девет удружења потписници саопштења поводом Међународног дана река, са апелом за спас река у БиХ, које су, како су истакли, више него икада угрожене због небриге власти према природним ресурсима. Јасном поруком ставили су им до знања да су реке заједнично добро свих грађана, а не да се користе у интересу појединаца.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024