ФАКУЛТЕТИ НА ЧЕКАЊУ: Неслагање Агенције за високо образовање БиХ и Агенције за акредитацију РС

Љ. ЂУРИЋ

23. 11. 2020. у 08:22

ВИШЕ од половине високошколских установа уписаних у регистар Агенције за акредитацију РС није уписано и у регистар Агенције за развој високог образовања БиХ или им је акредитација истекла.

ФАКУЛТЕТИ НА ЧЕКАЊУ: Неслагање Агенције за високо образовање БиХ и Агенције за акредитацију РС

Висока медицинска школа здравства у Добоју / Фото В. Б.

Шест високошколских установа из РС није уписано у регистар заједничке Агенције на нивоу БиХ, а то су Висока школа за информационе технологије, економију и предузетништво и Висока школа "Колеџ козметологије и естетике" из Бањалуке, Слобомир П Универзитет и Универзитет "Бијељина" из Бијељине, као ни Висока школа за економију и информатику и Висока медицинска школа из Приједора.

Према ХЕА БиХ, установе у поступку реакредитације су Универзитет за пословне студије Бањалука, Висока школа Бањалука колеџ, Независни универзитет Бањалука и Универзитет Синергија Бијељина. Акредитација је истекла и Комуниколошком колеџу Капа Фи Бањалука и Високој школи за услужни бизнис Источно Сарајево-Соколац.

Код ХЕА БиХ Паневропски универзитет Апеирон Бањалука се води као акредитован, а код ХЕА РС је у поступку реакредитације.

У регистрима обе агенције нема Високе медицинске школе здравства из Добоја, која има решење за рад надлежног министарства и ради, јер по тумачењу ХЕА РС у току је израда решења за упис у регистар, док је код ХЕА БиХ нема у актима.

Група "Лиценциране и акредитоване високошколске установе - валидне и признате дипломе" окупљена око проблема нелегалног рада високошколских установа у РС, сачинила је мапе високошколских установа Српске, са статусима које имају у ентитетској и Агенцији за акредитацију на нивоу БиХ.

- Предлажемо решења надлежнима да се проблем рада ових установа решава и систем високог образовања у РС и БиХ подигне на ниво који заслужује - каже члан те групе студенткиња Данијела Николић.

САГЛАСНИ ЗА ПЕТ УСТАНОВА
ЗА свега пет високошколских установа су обе агенције у регистрима сагласне да су акредитоване, а то су Универзитет у Бањалуци, Висока школа за примењене и правне науке "Прометеј" и Универзитет за пословни инжењеринг и менаџмент Бањалука, Универзитет у Источном Сарајеву и Висока пословно-техничка школа Добој.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од 45 и плаћаћемо је још

ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још

ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.

13. 12. 2025. у 15:33

Коментари (0)

ПРЕПЛАКАЛА САМ ЦЕЛУ НОЋ: Карлеуша у паници због приватних снимака и слика - Све смо претражили, преврнули... (ВИДЕО)