ПРАВОСУЂЕ СРПСКЕ У ГЕНЕРАЛНОМ ШТРАЈКУ: Исплата регреса, топлог оборка и накнада за радни стаж главни захтеви

С. МИШЉЕНОВИЋ

29. 02. 2024. у 05:00

ЗАПОСЛЕНИ у правосудним институцијама Републике Српске, у којима Синдикат правосуђа има синдикалне организације, не рачунајући судије и тужиоце, ступили су јуче у генерални штрајк, захтевајући, између осталог, да се престане са дискриминацијом при исплати регреса, топлог оброка и накнада по основу радног стажа.

ПРАВОСУЂЕ СРПСКЕ У ГЕНЕРАЛНОМ ШТРАЈКУ: Исплата регреса, топлог оборка и накнада за радни стаж  главни захтеви

ШТРАЈК правосуђе РС фото СРНА

Синиша Петровић, председник Синдиката правосуђа РС, рекао је са се штрајк спроводи у 80 одсто правосудних институција, па и тамо где нема синдиката.

- Људи су се организовали јер су незадовољни, обесправљени, огорчени и изреволтирани ставом ресорног министарства и Владе РС да се не удовољи нашим захтевима. У ову зграду улазе људи који имају право на топли оброк и људи који немају, они који имају право на регрес и они који немају - казао је Петровић испред Окружног суда Бањалука.

Он је навео да је плата радника у правосуђу у РС са средњом стручном спремом 1.100 КМ.

Синдикат правосуђа РС од Министарства правде РС и надлежних институција, између осталог, тражи да се одредба о накнади у висини до 35 одсто основне плате за тежину природе посла и посебне услове рада, издвоји из закона и регулише путем посебног колективног уговора.

Пронаћи оптимално решење

У МИНИСТАРСТВУ правде РС кажу да поштују свачије право на изражавање незадовољства, под условом да се поштују прописи којима се уређује организовани прекид рада.

- Желимо да поручимо да је Министарство правде на располагању свима који желе да разговарају и да заједнички покушамо да пронађемо најоптималније решење, како би се унапредила права радника и побољшао материјални положај запослених у правосуђу - рекли су из ресорног министарства.

Траже и престанак дискриминације запослених у правосудним институцијама у односу на носиоце правосудних функција не само по питању топлог оброка, регреса и накнаде за обрачун минулог стажа, већ и да се проценат повећања плата запослених усклади са процентом повећања плата носилаца правосудних функција, јер се ради о пословима који носе кривичну и материјалну одговорност.

Петровић је навео да су упозоравали Министарство да ће доћи до штрајка, али је одговор увек био исти - нема пара.

- Мислим да решење постоји, али нема воље. Апелујем да се седне за преговарачки сто да не бисмо ишли у још веће проблеме и да не би ескалирало што се тиче штрајка - изјавио је Петровић.

Навео је и да ће трајање штрајка зависити од Министарства, али и радника у правосуђу.

Подсетио је да је Министарство правде РС раније донело решење да се мора обезбедити минимум рада од 98 одсто, што је за синдикат неприхватљиво, али и запретили да неће бити плаћен нико док је у штрајку.

 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАМТИЋУ ЈА ТЕБЕ! Новак Ђоковић шокирао многе у Риму (ВИДЕО)