ДЕМИНЕРИ ОСТАЛИ БЕЗ ПОВИШИЦА: Директор ЦЗ РС примењује нови Правилник о платама и накнадама

Срђан Мишљеновић

17. 06. 2023. у 12:00

ДИРЕКТОР Републичке управе цивилне заштите РС донео је нови Правилник о платама и накнадама за запослене у Управи, којим је ставио ван снаге претходно важећи Правилник којим су била дефинисана увећања плате по основу рада на радном месту са повећаним ризиком и отежаним условима. Овим потезом деминери и спациоци РС су остали без неколико стотина марака увећања на плату.

ДЕМИНЕРИ ОСТАЛИ БЕЗ ПОВИШИЦА: Директор ЦЗ РС примењује нови Правилник о платама и накнадама

Фото П. Милошевић

Деминерима и спасиоцима подршку је пружио је Синдикат управе РС. Божо Марић, председник Синдиката, објаснио је да је Уставни суд РС поништио колективни уговор за органе јавне управе и прогласио га неуставним и незаконитим. Уговор се примењивао на око 16.500 радника и у току су преговори социјалних партнера око израде новог уговора.

- Председник РС, премијер и министарка финансија су поручили да неће доћи до смањења плата, али нас је растужила вест да је в. д. директора Цивилне заштите Милан Новитовић почео да издаје нова решења радницима, чиме се њихова примања умањују и до 50 одсто. Синдикат ће пружити сву правну помоћ свим запосленима у остваривању њихових права - рекао је Марић.

Поручио је како је дошло до смањења примања запослених које смо до јуче звали херојима, и позвао врх власти да снагом ауторитета повуку "незаконита решења".

Опасан посао


СТЕВАН Перишић, председник Синдикалне организације деминера у Републичкој управи цивилне заштите РС, објаснио је да деминери имају посебне надокнаде због опасности посла, које су по новом решењу укинуте.

- Због тога ће уследити жалбе. Ако неко ускрати ова права, мислим да је недобронамеран и према Српској, и према било коме, а да не говорим шта то значи за саме деминере који раде најопаснији посао у држави - каже Перишић.

Милан Новитовић, в. д. директора ЦЗ РС, изјавио је да радницима неће бити смањене плате, али је признао да ће остати без тог увећања, које, како је нагласио, није веће од 100 КМ, јер је због кише у мају било само пет радних дана. Новитовић је поручио да су тврдње Синдиката управе неистините.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку

ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку

ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.

22. 02. 2026. у 18:50

Коментари (0)

РУСИ СЕ ОВОМЕ НИСУ НАДАЛИ: Пола Русије бесно због оног што се десило у Београду (ВИДЕО)