У СЛАВНОЈ БИЦИ НА СУТЈЕСЦИ ПОГИНУЛО НАЈВИШЕ СРБА: НA Тјентишту обележено осам деценија од херојске битке

С. МИШЉЕНОВИЋ

13. 06. 2023. у 18:24

ПОЛАГАЊЕМ цвећа на спомен-костурници и културно-уметничким програмом у Спомен-кући у Долини хероја на Тјентишту, обележено је 80 година од пробоја обруча у славној партизанској епопеји - Бици на Сутјесци.

У СЛАВНОЈ БИЦИ НА СУТЈЕСЦИ ПОГИНУЛО НАЈВИШЕ СРБА:  НA Тјентишту обележено осам деценија од херојске битке

Фото Новости

Изасланик српског члана Председништва БиХ и председника Републике Српске, Бошко Томић, поручио је током обележавања 80 година од Битке на Сутјесци да су партизански борци гинули за слободу, а да је међу њима највише било припадника српског народа.

- Срби су увек ишли само да чувају своје територије, а да не освајају ничије и у загрљај су примали све друге народе - рекао је Томић.

Помоћник министра рада и борачко-инваидске заштите Небојша Видаковић подсетио је да је Битка на Сутјесци трајала један месец и да је за слободу плаћена висока цена.

- Порука свих нас са овог скупа јесте да будемо јединствени и да занемаримо идеолошке подел -, рекао је Видаковић.

Међу поштоваоцима партизанске борбе за слободу, на Тјентиште је дошао да се погинулим саборцима поклони и деведесеттрогодишњи Албин Пиберник из Јасенице у Словенији, који је као дечак преживио Игмански марш 1942. године.

ДОЛИНА ХЕРОЈА 

Највећа битка у Другом светском рату на простору Југославије одиграла се на планинским масивима који окружују реку Сутјеску, а борбе су трајале од 15. маја до 13. јуна 1943. године, када су партизани уз огромне губитке успели да се извуку из обруча пробојем преко Сутјеске.Око 20.000 партизана борило се против 120.000 немачких војника и њихових домаћих помагача. У борбама је погинуло више од 7.000 партизана, а посмртни остаци 3.301 борца су сакупљени након рата и сахрањени у спомен-костурницу у Долини хероја.

- Овде сам да одам почаст нашим погинулим друговима. Овде је Хитлер дао налог генералу Леру да се побије све што је у овом рејону, да се куће попале, да нема заробљеника - прича Пиберник.

У рат је отишао са 11 година и био је најмлађи у Првој пролетерској бригади.

- Са оцем Албином и мајком Јулијаном прешао сам преко Игмана и мајка ми је умрла у Фочи гдје је и сахрањена. Преживeо сам Игмански марш, али то није исто као Сутјеска - додао је Пиберник.

Члан Председништва СУБНОР Србије Зоран Јаковљевић каже да ова организација баштини догађаје из Другог светског рата, а од пре две године и догађаје из свих осталих ослободилачких ратова.

-У овој бици је страдало и око 600 жена, партизанки. Погинуло је доста бораца из целе бивше Југославије, а међу њима велики број партизанки што треба и те како поштовати и ценити. Слава херојима Сутјеске - рекао је Јаковљевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (1)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)