ГУСЛЕ КАО ДЕО БИЋА Виолета Крајишник (19) из Јање код Бијељине једини женски гуслар у Српској

Б.Милошевић

13. 05. 2023. у 11:28

СТАРО, уврежено мишљење да су гуслари озбиљне старине са дугачким брковима, демантовала је деветнаестогодишња Виолета Крајишник из Јање код Бијељине, први и једини женски гуслар у Републици Српској.

ГУСЛЕ КАО ДЕО БИЋА Виолета Крајишник  (19) из Јање код Бијељине једини женски гуслар у Српској

Фото: Б. Милошевић

Виолета је студент прве године Педагошког факултета,а паралелно са угоститељско-кулинарском завршила је и средњу музичку школу "Стеван Мокрањац" у Бијељини.

- Иако сам у музичкој школи похађала смер клавир и хармоника, моја прва и највећа музичка љубав су гусле - прича Виолета. Љубав према древном инструменту родила се у раном детињству, уз гуслара деду Богдана, а касније се нисам одвајала од ујака Миломира, који је, такође свирао гусле на разним светковинама. Гусле свирам више од 10 година, и колико знам, једина сам девојка у Српској која свира тај инструмент. Често ми се јављају девојчице желећи да и оне науче да свирају, али још увек немају довољно храбрости, плашећи се коментара, да су гусле искључиво мушки инструмент.

Ова хиперактивна девојка, поред свирања на гуслама, води и црквени хор у Јањи, ради са најмлађим узрастом у СКУД-у "Јања", оснивач је и солиста етно-групе "Богојављенска ноћ", где преноси знање на друге, желећи да сачува традицију од заборава.

- Музика је део мога бића и желим да нове, младе генерације упознам са богатством различитих стилова традиционалног певања и на тај начин сачувам музику наших предака. Гусле су наш језик и наша историја, оне су опевале наша страдања и наше победе. Уз гусле најчешће певам песме из косовског циклуса, оне мало мелодичније у осмерцу, док су мушки гласови типични за оне песме о бунама, ратовима и страдањима. Женски глас више иде уз неке лирске песме где се исказују емоције - појашњава Виолета.

Чувар старих знања и вештина

ЦВИЈА је поред наслеђеног знања и вештина, стално трагала за нечим новим и непрекидно се едуковала чувајући старо, али користећи и све ново. На манифестацијама широм РС и Србије, посетиоци из земље и иностранства просто би разграбили Цвијине плетене, ткане и хеклане предмете и ношње.

- У протеклих 12 година, урадила сам безброј народних ношњи, које су завршиле у готово свим европским земљама, али и Канади, Аустралији, Америци... Наравно, за тај рад су стигла бројна признања, што ме додатно инспирише - објашњава Цвија.

Виолетина мајка Цвија Крајишник (44), уметнички руководилац СКУД-а "Јања" и власник "Цицине радионице", која се бави очувањем баштине старих уметничких заната, народних рукотворина и заборављених јела наших предака, поносна је на своју ћерку.

- Срећна сам, јер сам ћерку научила да цени праве вредности - каже Цвија. - Одрасла сам у вишечланој породици у селу Орлица, подно планине Влашић. Мајка нас је родила осморо, и како је она васпитавала нас, тако ја данас учим Виолету. Од малих ногу сам од мајке научила вез, ткање, шивење, прераду млека и израду разних врста сирева. Гусле су у нашој кући стајале уз породичну икону, а тако је и данас, и то говори о значају и вредности овог инструмента за наш народ - прича ова вредна жена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНСКИ ГЕНЕРАЛ У ШОКУ: Шта ће 60 посто официра Генералштаба у рововима?

УКРАЈИНСКИ ГЕНЕРАЛ У ШОКУ: Шта ће 60 посто официра Генералштаба у рововима?

УКРАЈИНСКО руководство је почело да формира јуришне јединице од изузетно цењених кадровских официра Генералштаба који поседују тајне информације, а то би могло да угрози безбедност Украјине, оценио је пензионисани генерал Оружаних снага Украјине Сергеј Кривонос за јутјуб канал "Прјамој".

29. 05. 2024. у 21:39

Коментари (2)

Знамо где провести лето, пријатно и повољно! Проверите!