БОШКО ЈЕ МАГИСТАР СОЦИОЛОГИЈЕ И "ЧУВАР" ВРЕМЕНА: Сајџијска радња у Бијељини и експонати сведоче о не(пролазности)

Б. Милошевић

29. 04. 2023. у 11:30

"ИАКО пролазно, само је време неуништиво, и људи ће на овај, или онај начин увек желети да знају колико је сати" објашњава сајџија Бошко Стојановић (47) из Бијељине, помало се правдајући, што он, као магистар социологије, поправља сатове и пркоси времену интернета и дигитализације.

БОШКО ЈЕ МАГИСТАР СОЦИОЛОГИЈЕ И ЧУВАР ВРЕМЕНА: Сајџијска радња у Бијељини и експонати сведоче о не(пролазности)

Фото: Б. Милошевић

Љубав према сатовима и прецизној механици, наслеђена од деда Влатка, врсног самоуког мајстора, који га је научио тајнама овог заната у родној Фочи, превагнула је у односу на све послове којима се Бошко бавио.

- Сајџијски посао је занимљив, и ја сам у том послу нашао свој унутрашњи мир и задовољство. Свакодневно ми долазе различити људи са различитим сатовима, а људи су као и сатови -неки касне, други брзају, неки су лепи, други су само квалитетни - прича Бошко, и додаје, да је за бављење овим послом осим прецизности, потребно стрпљење и љубав према традицији.

Бошко је рођен 1976. у Фочи, у породици самоуких, али вештих мајстора у поправци сатова и музичких инструмената. Иако је желео да се од детињства укључи у мајсторске послове, на инсистирање родитеља отишао је у Београд и стекао диплому социолога.

- Након Београда, отишао сам у Бањалуку, затим у Градишку,Дервенту, Тузлу... У Лондон сам се преселио 2005. где сам радио две године. Желео сам да путујем, па сам након Љубљане, поново дошао у Београд. Бежећи од гужви велеграда, пут ме пре 10 година довео у Бијељину, где сам остварио дечачки сан и отворио сајџијску радњу - прича Бошко.

Имућни домаћин са хиљадарком

КАКО су настајале, па се распадале државе, тако су се мењале и новчанице и њихова вредност. Све је ту, од Краљевине СХС, Краљевине Југославије, партизанских новчаница, па преко социјалистичке Југославије до "црвендаћа".

Бошку је деда Влатко причао, да си са неколико новчаница од 1.000 динара Краљевине Југославије важио за имућног домаћина. Новчаница од 500 милијарди, подсећа на време парадокса, када су милијардери били сиротиња.

А Бошкова сајџијска радња, у коју људи свраћају и када им не треба помоћ мајстора, прави је музеј старина сачуваних од заборава. Умирујуће делују откуцаји петнаестак старих зидних сатова, до којих су поређани стари млинови за кафу, старе луле и фењери, пегле на жар, фото-апарати, реплике кубура, новине из Краљевине Југославије, али и новчанице из различитих периода.

Бошко је посебно поносан на сат са дрвеним зупчаницима који још увек ради, али и на сатове из 1905. и 1837. године. Љубоморно чува и старе црквене календаре, који су са својим забелешкама својеврстан времеплов, а почасно место заузима краљев црквени календар из 1916. године.

Сећање на Лондон, буди му сат који је, као члан голф клуба добио од принца Чарлса, али да никада није зажалио за животом на западу.

- Жао ми је што људи и свет у коме живимо није другачији, без људске патње, без ратова и беспотребног разарања. Све је пролазно, нико није надживео време. Само су сатови вечни - поручује мајстор Бошко, са жељом, да се отвори мали музеј, како би предмети сачувани од заборава, били доступни што већем броју људи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ТЕРОР СЕ СМУЧИО И ИЗРАЕЛЦИМА Шок на америчкој Си-Ен-Ен: Приказани логори за Палестинце смештене у војним базама у пустињи

ПРАВО из "ведрог медијског неба" на Си-Ен-Ен је у петак емитован подужи ТВ прилог о злоставању палестинских затвореника у Војној бази Сде Теиман у пустињи Негев, а потврђено је и да се друге две израелске касарне базе Анатот и Офер на окупираној Западној обали користе за тамничење Палестинаца.

12. 05. 2024. у 20:51

Коментари (0)

БРУКА И СРАМОТА: Ово је Новак Ђоковић доживео у Риму