УЗЕО СТВАРИ У СВОЈЕ РУКЕ: Школа годинама није имала воду, Новак о свом трошку ископао бунар (ФОТО)
ОКО 70 учeникa Оснoвнe шкoлe „Свeти Сaвa” у Врaњaку нaкoн дeсетина гoдинa дoбићe брзо питку вoду и вишe нeћe мoрaти пoрeд књигa у свojим тoрбaмa нoсити и вoду.
Фото: Вид Благојевић
У дворишту школе ископан је нови бунар који би требало да обезбеди питку воду за ученике и наставно особље ове школу. Новак Цвијановић из Врањака је родитељ сина Бранка, ученика који похађа ову школу и свакодневно као и остали ученици носи воду за пиће у торби.
- Зато сам се одлучио да о сопственом трошку и својим машинама ископам бунар за воду. За све услове рада у школи вода је неопходна. Треба нам вода, а већ смо покушали са бунаром, али вода се негде повукла. Надам се да ће други бунар бити прави, са хемијски и бактериолошки чистом водом - каже Цвијановић
Мештани Врањака који су пре неколико деценија похађали ову школу имали су воду за пиће. Водовод за школу био је први у селу и ископан је крајем шездесетих година. Њега је клизиште уништило пре више година и од тад ученици ове школе имају проблема са питком водом.
- Вода је извор живота, то знамо, али је све мање квалитетне воде која се користи за пиће. Овај бунар ће много значити ученицима и свака част и хвала свима који раде да школа добије воду. Невероватно је да у данашње време нема воде у водокотлићу и да школа нема своју чесму. Кад сам ја ишао овде у школу пре 40 година ми смо имали чесму у дворишту - са чуђењем прича Славко Јевтић, мештанин и бивши ученик школе у Врањаку.
Вода се појавила на тринаестом метру, а дубина завршеног бунара је 14 метара. Према првим подацима, у бунару се налази око 5 метара воде.
- Ми ћемо заједно са извођачем ових радова, ако Бог да и буде све како треба, испитати исправност воде и након тога извршити о трошку општине спајање и комплетан прикључак бунара са школом. Надам се да ћемо брзо добити питку воду и да ћемо овај горући проблем решити у овој школи - нагласио је Јовица Радуловић, начелник општине Модрича.
Школа у Врањаку је стара 83 године и потребна јој је потпуна санација. Влада Републике Српске већ је одобрила 73 хиљаде марака за санацију крова школе. Стари сјај овој школи обећали су вратити донатори као што је швајцарска Фондација "Обервалис", уз подршку општине Модрича и мештана Врањака.
БОНУС ВИДЕО: КАКО ПРОВЕРИТИ РАДНИ СТАЖ - Јелица Тимотијевић из ПИО фонда у новој епизоди Фт1П
Препоручујемо
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)