ЛЕШНИК СЕ ИСПЛАТИ ЧЕКАТИ: Највећи принос се постиже након 10. године старости

Б. Милошевић

18. 09. 2021. у 11:36

ВЕЛИКА потражња, висока откупна цена и изузетно дуг експлоатациони период преко 50 година, опредељује све више Сембераца за узгој плантажног лешника.

ЛЕШНИК СЕ ИСПЛАТИ ЧЕКАТИ: Највећи принос се постиже након 10. године старости

Фото Б. Милошевић

Један од пионира ове производње у Семберији, Милан Тришић из Велике Обарске, ових дана почиње бербу лешника на површини од 4,5 хектара. Упркос инсталираном систему за наводњавање, суша је учинила да род буде умањен за 30 одсто у односу на прошлу годину.

- Први засад лешника на 2,5 хектара, подигао сам пре 12 година, а након шест година, проширио за још два хектара. План је да се иде до десет хектара, јер по неким светским стандардима, принос са те површине враћа све инвестирано, и омогућава солидну зараду - прича Милан.

Највећа мана ове производње је спор поврат капитала, јер саднице лешника постају комерцијално продуктивне тек у петој и шестој години, а највећи принос се постиже након 10. године старости. Међутим, велика потражња и висока цена, узгој на скромним земљиштима, и дуг експлоатациони период, чине лешник исплативим за гајење, и то је воћка коју вреди чекати.

- Узгој лешника је озбиљна инвестиција, почев од садње сертификованих садница, постављања система за наводњавање, набавке машине за сакупљање лешника, изградње сушаре и условних просторија за лагеровање, до калибратора и крцкалице - објашњава Милан.

Све скупе машине искључиво служе овој производњи, и не могу се употребити у некој другој, што значи, ко уђе озбиљно у ту производњу, нема повратка, ни одустајања.

Милан Тришић, вредни произвођач лешника из Велике Обарске, однедавно пензионер, на крају каже, да ће му се ускоро у овом послу прикључити и син, и још једном поновио, да лешник вреди чекати.

МАЛО ПРОИЗВОЂАЧА

ПРИНОС лешника у пуном роду је око 3,5 тона по хектару, а са ценом од шест евра по килограму чини га перспективном воћком, посебно што у обради не захтева "пуно руку" којих је све мање у региону. Лако га је произвести, али коме, и како продати је чињеница која није упитна када је пласман лешника у питању. Толико је мало произвођача, да се готово 90 одсто потреба за лешником увози.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (3)

СРПСКА ХЕРОИНА КОЈОЈ СУ УБИЛИ ДЕЦУ ЗА НОВОСТИ: Добила сам додатну снагу кад сам видела да наш толики народ каже НЕ резолуцији о геноциду