СВЕДОЧАНСТВА О ЖИВОТУ У ПРОШЛОСТИ: Србачка насеља у доњем току Врбаса на ушћу у Саву богата археолошка налазишта

О. НИКИЧЕВИЋ

09. 08. 2021. у 12:09

ОВИХ дана из корита Врбаса у близини србачког насеља Бајинци, 24-годишњи риболовац Војо Ромић из суседног села Повелич открио дрвени чамац израђен од једног дела храстовог стабла којег је уз помоћ комшија извукао на обалу.

СВЕДОЧАНСТВА О ЖИВОТУ У ПРОШЛОСТИ: Србачка насеља у доњем току Врбаса на ушћу у Саву богата археолошка налазишта

Фото Архива општине Србац

- Пецајући рибу нисам ни слутио да ћу пронаћи овако вредан експонат за који стручњаци тврде да је стар неколико стотина година. Дугачак је 530, а широк 90 центиметара и на први поглед мислио сам да се ради о неком потопљеном стаблу, а не о другом по реду пронађеном чамцу у нашој општини под називом моноксил - каже Ромић и додаје да су чамац прегледали стручњаци Завичајног музеја Градишка и рекли да се ради о вредном историјском експонату чији ће делови бити упућени у Мађарску на анализу и оцену из којег доба потиче.

Сличан такав чамац, дужине пет метара, из Врбаса у лето 2012. извукли су Златко и Драгана Свобода из Повелича, за који је археолог Милан Ђурђевић из Градишке утврдио да је стар око 1.000 година и да су га користили Словени, а очуван је тако што га је прекрио дебео слој муља без дотока кисеоника па је тако избегнуто труљење. Сви овакви чамци рађени су у једном комаду издубљеног стабла храста лужњака.

Да је 2012. била година археолошких открића у србачкој општини наводимо још неколико примера. Драган Пеција из Бајинаца пронашао је у плићаку Саве средњовековни мач који потиче из 15. века. Мач је дугачак 130, а дршка 35 центиметара и израђен је од кованог гвожђа и користио се за борбе прса у прса што је био обичај у време феудалних витезова.

"УЛОВ" Мач из 15. века у рукама Драге Пеције, Фото Архива општине Србац

Драганова супруга Брана исте године, копајући башту нашла је новчић из времена Марије Терезије и медаљу пореклом из Тирола, а њихов комшија Драган Думонић на обали Саве нашао је секиру необичног изгледа која је коришћена у давна времена.

У Кладарима је, копајући темељ за фарму, Ђуро Цвијић пронашао римску некрополу, а недалеко од ње археолози Музеја РС пронашли две бронзане посуде из римског доба и позлаћене копче из 4. века.

Занимљиво је да су у кориту Врбаса за време великих суша проналазили огромна храстова стабла чија се старост процењује на више од 1.000 година. Једно такво стабло храста лужњака пронађено је 2011. са пречником од два метра. Таква стабла имала су велику вредност јер су се користила за израду масивних врата на тврђавама, замковима и манастирима.

СТАБЛА СТАРА 350 ГОДИНА

ПРЕТПОСТАВЉА се да је под земљом има још пуно храстових трупаца, али их има и на земљи као што је имање Милоша и Слободана Гогића из србачког села Гламочани.

- Очувано је још шест оваквих капиталаца чија је висина 50 метара, а обим стабла је око пет метара. Стручњаци Шумарског факултета из Бањалуке проценили су да су стабла стара најмање 350 година - кажу Гогићи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна