ДА ЛИ ЈЕ КАЈИЦА ПРАВИ ВИТЕЗ, ИЛИ ПРОДУКТ МАШТЕ? Хумка у селу Павлиш више од осам деценија крије мистерију (ФОТО)

Јелена Ј. Баљак

03. 03. 2024. у 19:45

ЗА војводу Кајицу, славног јунака из епске народне песме "Смрт војводе Кајице" - која се сматра ремек-делом српске епике - кажу да није био историјска личност.

ДА ЛИ ЈЕ КАЈИЦА ПРАВИ ВИТЕЗ, ИЛИ ПРОДУКТ МАШТЕ? Хумка у селу Павлиш више од осам деценија крије мистерију (ФОТО)

Фото: Тамаш Фодор

Настао је као плод маште познате гусларке Слепе Живане, од које је почетком 19. века Вук Караџић чуо и записао те стихове. Међутим, чувени вршачки археолог и први кустос Градског музеја Вршац Феликс Милекер је пре више од осам деценија тврдио да је тај племић из 15. века заиста постојао, те да је у атару вршачког села Павлиш пронашао његов гроб. Истина или мит, до данас није утврђено.

Радња ове песме, која припада покосовском циклусу и део је обавезне основношколске лектире, одвија се подно Вршачких планина. Говори о случајном сусрету деспота Ђурђа Бранковића и његових 12 војвода са мађарским војводом Сибињанин Јанком и 360 Мађара и Каравлаха.

Локалитет Белуца

НА локалитету Белуца, на којем је наводно одиграна епска битка, данас се налази викенд-насеље, док је мистериозна хумка прекривена ораницама. Широм целог локалитета се, након ратарске обраде земље, може наћи велика количина уломака из наведеног историјског периода.

Како би одмерили ко је међу њима највећи јунак, на Јанков предлог организовали су витешке игре. Када се испоставило да је голобради војвода Кајица непобедив у свим дисциплинама, мађарски војвода га је "на кварно" убио, устреливши га у срце. Српске војводе су смрт свог побратима осветиле покосивши све Мађаре и Каравлахе, након чега су га сахраниле на месту на ком је и страдао.

Вођен прецизно описаним детаљима Кајичине сахране, Милекер је између два светска рата пронашао хумку на познатом археолошком локалитету Белуца, код Павлиша, који се у песми помиње као Бељац. На основу налаза, који су у потпуности одговарали опреми покојника описаној у стиховима, тврдио је да је то војводин гроб.

- Поменута хумка се налази дуж пруге Вршац - Зрењанин, на самом улазу у Павлиш.

 

Милекер ју је истражио са групом истраживача и о томе написао две брошуре. Документима је поткрепио своју тврдњу да је легенда о војводи Кајици истинита и да се у свему слаже са историјским подацима. Међутим, ти његови наводи, који би бацили потпуно ново светло на нашу средњовековну историју, до данас нису званично потврђени - каже, за "Новости", вршачки библиотекар Тамаш Фодор, иначе члан Удружења љубитеља старина "Феликс Милекер".

Још једна је мистерија везана за ову песму. Начин на који је деспот Ђурађ Бранковић у њој сахранио свог омиљеног војводу и опрема коју је покојник носио, идентични су начину на који су ратници били сахрањивани још у бронзаном и гвозденом добу, дакле око 4.000 година пре опеваног догађаја.

Олимпијске игре

ВОЈВОДА Кајица је у песми описан као јунак над јунацима, спретан, одважан и одмерен. Приказан је као неко ко је у међународном надметању Срба и Мађара показао најбоље витешке вештине. Зато је Феликс Милекер предлагао да се његов гроб обележи спомеником, који би служио као место ходочашћа за спортисте и за витешка друштва. Предлагао је, у време када је Краљевина Југославија имала амбиције да кандидује Београд за домаћина Олимпијских игара 1948, да се обави освећење гроба, као симбола витешке снаге и националних успеха у прошлости. Међутим, због буре у јавности због најављеног преуређења Калемегдана зарад Игара и избијања Другог светског рата, кандидатура није ни поднета.

- Белуца је вишеслојни археолошки локалитет, на ком је потврђен континуитет живљења од неолита до сарматског периода. Нема помена о средњем веку, али није искључено да је неко из тог периода ту сахрањен игром случаја, као што је у песми реч - образлаже Фодор.

Он, међутим, поставља друго питање - како је једна слепа гусларка из 19. века могла да зна да се на улазу у Павлиш заиста налази хумка, у којој је сахрањен човек из 15. века или неког много старијег периода, и то у опреми коју је тако детаљно описала, с обзиром на то да се ни у каквој литератури, пре Милекеровог истраживања, та хумка није спомињала.

 

 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)