ПРУГОМ ЈЕЗДЕ НАЈВИШЕ СТУДЕНТИ И ПЕНЗИОНЕРИ: После дуге паузе, Лозничани се поново привикавају на превоз железницом до Шапца, Руме, Београда

Владимир Митрић
Владимир Митрић

05. 02. 2024. у 12:18

ЛОЗНИЧАНИ се, мада је у њихов град први воз стигао давне 1910. године, поново привикавају на превоз железницом. Он је сада модеран, удобан и готово упола јефтинији од аутобуског.

ПРУГОМ ЈЕЗДЕ НАЈВИШЕ СТУДЕНТИ И ПЕНЗИОНЕРИ: После дуге паузе, Лозничани се поново привикавају на превоз железницом до Шапца, Руме, Београда

Фото:В.Митрић

Од средине децембра уведене су две линије према Шапцу, Руми, Београду у једном, и према Зворнику у другом правцу.

Путнички возови су давно били стали, према Лозници ни шинобуси нису саобраћали најмање две деценије. Пре десетак година почела је комплетна реконструкција пруге, као и обнова станица у Лозници и Шапцу. Пре неколико година кренули су возови, неко време имали су по један полазак и долазак у овај град, да би касније уследила по два.

- И не само што је повећан број полазака, већ возови иду знатно брже, па се тако, рецимо, од Лознице до Шапца стиже за педесетак минута, а од Лознице до Београда, где стаје и прима путнике на Новом Београду и на Прокопу, за нешто само мало више од два сата - прича Зане Шаулић из Лознице, кога затичемо на линији Лозница - Шабац. - Комфорно је, лепо, чисто, у ове дане топло, па је милина путовати возом, утолико пре што су станице у ова два града скоро у њиховом средишту. Као дете, пошто ми је мајка Шапчанка, стално смо путовали возом, а потом шинобусом. Ово је значајна ствар за све нас.

Из Лознице, Шапца и Зворника према престоници дневно засад креће по неколико десетина путника. Највише је пензионера, а у последње време је све више и студената. Ови возови више не стају, како се то популарно каже, "код сваке беле куће", што је раније сметало путницима.

- Када су успостављене две линије, од тада стално идем возом, који има и јутарњи и поподневни полазак, што нам доста значи - прича Мирјана Митровић, студенткиња из Лознице. - Мислим да ће људи све више да се навикавају на овај вид превоза, јер су предности очигледне.

Владимир Лечић из Лознице је водио кћеркицу Нађу и сестриног сина Стефана да се провозају пругом, што је малишане одушевило, јер су могли и да ходају по возу, разгледају лепе пределе Јадра, Мачве, Подриња, Срема...

Овом трасом ишао је давно, чак и пре Великог рата, воз "ћира", који је долазио у Лозницу, а посебно у Бању Ковиљачу, возећи на провод госте из Новог Сада и Београда. Данашњи возови не стају у Бањи Ковиљачи, где је станица запуштена, али се мештанин Бранко Пејак, који инсистира да се врати станица, нада да ће се композиције поново заустављати у том месту.

Богослужење за први воз

ПОВОДОМ доласка првог воза једног четвртка пре више од једног века, одржано је и богослужење у лозничкој цркви Покрова Пресвете Богородице. Лозничанин Жељко Максић објашњава да је, према расположивим подацима, најзаслужнији за увођење пруге ка Лозници био тадашњи министар финансија Лазар Пачу, који је доста пажње посветио ширењу железнице у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)