АЛЕКСА ПОЗВАО НА ДЕРБИ: Аврамовић покренуо лавину Партизана за финалне окршаје са Звездом

В. Прерадовић

10. 05. 2024. у 22:15

ТРЕЋУ годину заредом, београдски вечити одлучиваће о јадранској круни. Позив на финалне дербије са Црвеном звездом послао је Алекса Аврамовић, који је у оном свом репрезентативном трансу одиграо последњу четвртину полуфиналне мајсторице против Будућности.

Довољно за убедљиву победу (100:86) и одбрану трона, која почиње у понедељак пред навијачима највећег ривала.

Одлучујуће утакмице у плеј-офу најчешће се добијају фанатичном одбраном. Ово неписано правило као да није било познато црно-белима, који су у првом полувремену примили 54 поена, 33 у другој четвртини! Тешко је измерити размере конфузије у упорно форсираном дефанзивном преузимању, али су биле толике да су од Макундуа начиниле врсног тројкаша. Ферел то заиста и јесте, али су му противнички играчи свесрдно помогли да никад лакше убаци 16 поена за 13 минута игре у нервозном амбијенту „Арене“.

Заостатак од шест поена на полувремену деловао је прихватљиво, имајући у виду да су се црно-бели у одбрани сударали као билијарске кугле при разбијању и да су погодили само четири тројке из 12 шутева. Срећом по њих, дефанзива није ни јача страна игре Подгоричана, о чему сведочи шут Партизана за два поена од 80 одсто! Нанели, Пантер и Камински кажњавали су пропусте гостујућег тима, посебно у транзиционој игри на непостављену одбрану.

Судијска тројка није била најспремнија за ову утакмицу. Остаће за сада непознато зашто је каснила на друго полувреме, зашто је спортски директор црно-белих шпартао по терену и касније удаљен из првог реда. Ни Ферелу није било јасно зашто му је суђен фаул на шуту Пантера за три поена, због чега је зарадио и техничку грешку. У комбинацији са неспортским фаулом из првог полувремена, аутоматски и искључење.

Пантер је без гриже савести прихватио поклоне, подигао камп на линији слободних бацања и пребацио моментум меча на црно-белу страну. Док су у Будућности вртели главама на судијске одлуке, Партизан је пропуштао шансе да резултатски умакне противнику избаченом из равнотеже. Грешке у корацима, промашене тројке из тренинг позиција, све оно што га је пратило ове несталне сезоне у сваком погледу.

Нестална је била и форма Аврамовића, али ово су мечеви по мери миљеника нације након Мундобаскета у Манили. У последњој четвртини вратио се у ту блиску сребрну прошлост. Продори, тројке као гром из ведра неба, неисрпна енергија и коначно осмех Обрадовића у комуникацији са својим Чачанином. Из прикрајка, најбољу утакмицу у црно-белом дресу одиграо је Смит. Дао је одбрани неопходну чврстину, дао је и четири тројке из пет покушаја и публици прилику да завршне минуте проведе у слављеничком расположењу.

ПАРТИЗАН 100

БУДУЋНОСТ 86

ДВОРАНА „Арена“. Гледалаца: 15.146. Судије: Пукл, Јавор, Хордов.

ПАРТИЗАН: Смит 12 (4/5 за три), Ледеј 6, Аврамовић 20 (3/4 за два, 3/5 за три), Пантер 19 (2/3 за два, 2/4 за три), Смаилагић 6, Нанели 19 (6/8 за два, 6 ск, 5 ас), Трифуновић, Анђушић, Дожер 3, Понитка 5, Камински 10, Кабокло.

БУДУЋНОСТ: Илић, Меги 9, Фримен 6, Славковић 2, Макунду 15 (4 ск), Ферел 18 (3/3 за два, 3/3 за три), Џонс 8, Јагодић Куриџа, Танасковић 2, Рајт 10 (6 ас), Поповић 2, Камењаш 14 (8 ск).

23:21, 25:33, 25:17, 27:15

НЕЋЕ ВАЉДА! Новак Ђоковић се можда и повуче с Ролан Гароса?!

Оно што би могло да забрине целу нацију и све Новакове навијаче је ситуација с десним коленом, после учињених напора, али, како је Новак истакао, можда и због стања терена у мечу који је добио против Аргентинца Франсиска Серундола, у осмини финала Ролан Гароса, са 6:1, 6:7, 3:6, 7:5, 6:3.

04. 06. 2024. у 00:06