ДОКТОРСКИ МЕЛЕМ ОД МУЗИКЕ: Дејан и Радмило оживели стихове Добрише Цесарића од пре једног века и са пријатељима снимили нумеру

Ј. ЋОСИН

29. 01. 2024. у 16:09

ДА медицина и музика имају сличну социјалну улогу - да лече или да, макар, после њих буде боље, тврде доктор Ургентног центра у Нишу Дејан Перашевић и директор Клинике за анестезију Радмило Јанковић. Како би то доказали, али и отргли од заборава слику старог Ниша, два чувена нишка лекара из првих борбених линија, који свакодневно спасавају животе, укрстили су гласове, емоције, сећања и успомене и снимили музички спот за песму "Петролејска лампа".

ДОКТОРСКИ МЕЛЕМ ОД МУЗИКЕ: Дејан и Радмило оживели стихове Добрише Цесарића од пре једног века и са пријатељима снимили нумеру

foto privatni arhiv

Током једног заједничког дежурства, док су крцате болнице и пандемија вируса корона резале неизбрисив траг на њиховим душама, родила се идеја да "оживе" емотивне стихове Добрише Цесарића који су их тада, као бег од свакодневице, сећали на неко давна и лепша времена, и преточе их у музички спот.

- Лале и ја се дуго већ бавимо музиком, само што је он један део свог живота посветио тотално науци, а ја сам остао да пливам и да возим на два колосека. Наши животи су се укрштали и разилазили. Први пут смо се видели на Лесковачкој гитаријади деведесетих година. И дан-данас ми пребацује како смо на тој Лесковачкој гитаријади заједно свирали, ја са својим бендом "Контраритам", а он са својим "Стопером", када је његов бенд победио, а мој био други. Данас са ове временске дистанце ја знам да су сви бендови који су учествовали у старту били победници - прича за "Новости" проф. др Дејан Перашевић, кога пацијенти знају као доктора Перу.

foto privatni arhiv

Након Гитаријаде путеви су се овој двојици лекара разишли све док се нису случајно срели, али не на бини, већ на катедри Медицинског факултета у Нишу.

- Ми смо се поново нашли када сам ја уписао специјализацију, а Лале је у међувремену постао професор и био ми је ментор, а ја био његов ђак. Уследила су и заједничка дежурства, а током једног недавног, њему је пало на памет да нас двојица снимимо заједничку песму. Изабрали смо ову, која ми се изузетно допала. Текст је 100 година стар, а као да је писан пре пар месеци. Врло смо брзо некако склопили све то, ситуације су се слагале као пазле. Неки од најбољих музичара овог града су учествовали у овоме, спот је радио чувени Бобан Рајковић и пробали смо да те наше емоције и ту визију старог Ниша, једног града који је некад нешто значио у европским размерама, вратимо у ово садашње време - објашњава нам доктор Пера, који иначе у слободно време користи сваки тренутак да свира са својим бендом.

Јанковић открива да је давно написао музику за ову песму коју су екранизовали спотом "Петролејска лампа" који је објављен на јутјуб-каналу.

- Нашли смо се око идеје да пробудимо дух старог Ниша. Пера и ја се знамо неких тридесетак година из неког нашег озбиљног рок периода, а за време ковида је мени долазила нека потпуно другачија емоција. И тако смо се једном видели код Пере, ја сам "просуо" те ноте, а онда је он преузео диригентску палицу и мислим да смо створили нешто што је постало јако актуелна прича у Нишу. Нисам чуо негативне коментаре - открива нам проф. др Радмило Јанковић.

Врло брзо њиховој идеји се радо прикључила група музичара која им је помогла око спота.

- На позив доктора Радмила и Пере нашли смо се у студију и ту се окупили. Онда смо позвали разне музичаре. Хармонику је свирао професор на академији Бојан Младеновић, гитару је свирао Лаза, контрабас Андрија Аврамовић, професор Витомир кларинет, имамо бубњеве, Саша Ђорђевић Багзи из Пирота, онда су нам ту помагали тромбониста Боки и чувени Јошко из групе Кербер је свирао перкусије - појашњава Хаџи Марко Димитријевић, клавијатуриста "Блекберис бенда" и професор историје.

- Будући да сам професор историје, геополитике и активни музичар, свестан сам да из овог града одавно није изашло нешто уметнички квалитетно. Сви смо се ми скупили и направили нешто на шта смо поносни. Мало смо се вратили у прошлост између два светска рата, где смо мало дотакли и ту естетику и кроз путовање кроз време и кроз саме костиме које смо носили на снимању - испричао је Марко.

Да се људи осећају добро

ЈАНКОВИЋ каже да је повезаност између медицине и уметности велика.

- Ми смо некада у медицини успешни, некада мање успешни, нарочито када се као Дејан и ја бавимо тешком граном медицине - он ургентном, а ја интензивним лечењем или анестезијом. Тако је и са музиком, и верујем да смо овде успели мање-више да се људи после слушања и ових нота, и овог сјајног текста, па и гледања спота (јер смо покушали чак и да будемо глумци први пут у животу), осећају добро.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!