СРАМНА ОДЛУКА ВРХОВНОГ СУДА ХРВАТСКЕ: Шимићу опростили убиства официра ЈНА

С.Ј.Матић

08. 09. 2023. у 18:21

ВРХОВНИ суд Хрватске правоснажно је ослободио Јуру Шимића, бившег ратног команданта Кризног штаба града Бјеловара, по оптужби да је 1991. наредио убиство тројице официра ЈНА. Том одлуком одбијена је жалба државног тужилаштва и потврђена пресуда Жупанијског суда у Ријеци од 2. октобра 2019, којом је Шимић ослобођен.

СРАМНА ОДЛУКА ВРХОВНОГ СУДА ХРВАТСКЕ: Шимићу опростили убиства официра ЈНА

Принтскрин/"Веритас"

Будући да су припадници хрватског Збора народне гарде (ЗНГ) заузели касарну ЈНА "Божидар Аџија" у Бјеловару 29. септембра 1991, према оптужници Шимић је из колоне заробљених 60 официра и 150 војника ЈНА издвојио: команданта 265. механизоване бригаде пуковника Рајка Ковачевића, потпуковника Миљка Васића и капетана прве класе, официра безбедности Драгишу Јовановића.

Принтскрин/"Веритас"

Јуре Шимић

Оптужница га је теретила да је непознатој групи наоружаних припадника хрватско-полицијских снага наредио да њих тројицу одведу на страну и убију, што су они учинили хицима из ватреног оружја.

Врховни суд је током одлучивања о жалби државног тужилаштва навео да је првостепени суд у Ријеци правилно оценио доказе и утврдио да Шимић није имао никакву улогу у командовању акцијом "ослобађања" касарне, као ни у командовању јединицама, већ да му је функција била искључиво политичка.

Иначе, према наводима хрватског суда резултати обдукције тела тројице официра ЈНА недвосмислено указују да су сва тројица умрла насилном смрћу, али како кажу од последица експлозивних повреда, а не устрелних хитаца.

Принтскрин/"Веритас"

Тело једног од убијених у касарни у Бјеловару

Адвокат Душан Братић за "Новости" каже да има доказе да Шимић није наредио ликвидацију Ковачевића, Васића и Јовановића, већ да их је - лично убио. То су у исказима бившем Војном суду у Београду испричали и сведоци Гојко Павловић, Драган Голић, Радивоје Јовић, Драгољуб Радовић, Дане Вујновић и Илија Радоњић. У записницима о обдукцији, који су тада достављени Војном суду, наводи се без дилеме да су тројица официра убијена мецима.

ШЕСТОРИЦУ СТРЕЉАЛИ НА ФАРМИ

ДВА дана после заузимања касарне ЈНА у Бјеловару 2. октобра 1991, убијено је још шест заробљених војника ЈНА.

- Неколико припадника хрватског ЗНГ су из ћелије бјеловарског затвора извели заробљене војнике ЈНА Здравка Докмана, Ивана Хосјака, Милорада Ђорђевића, Радована Гредељевића, Бошка Радонића и Мирка Остојића, одвели их у шуму недалеко од фарме за тов јунади у Великом Коренову и стрељали. Њихова тела су закопана у ђубришту. Индиције су да су овај злочин починили извесни Билак, име му још не знамо, и Тулић, такође му не знамо име, али зна се да је био приватни угоститељ и власник ресторана "Равни кровови" у Бјеловару. Докази за ово су изјаве сведока Вељка Спасића и Радована Кумрића - каже наш саговорник. 

- Пошто је 220 војника ЈНА данима било без струје, воде и допремања хране и опкољено од 3.000 припадника ЗНГ који су дејствовали по касарни минобацачима са околних зграда, католичке цркве и Дома здравља, било је и мртвих, па су припадници ЈНА положили оружје и предали се уз споразум да ће бити размењени - наводи Братић. - Шимић је наредио да се сви заробљени војници и старешине построје голи до појаса, па је тада извео из строја Ковачевића, Васића и Јовановића. Сву тројицу је одвео 50 метара у страну и из свог пиштоља испалио у њих по два метка. Затим је у њих испалио и рафал из аутоматске пушке убивши их тако на лицу места. Потом је наредио да се о ликвидацији старешина касарне обавесте грађани Бјеловара и позову да их виде. Неки су се и одазвали, па су у присуству Шимића пљували по лешевима, а Томо Вишић, припадник ЗНГ је мокрио по њима.

Принтскрин/"Веритас"

Шапка једног од официра

Братић наглашава да десетине сведока овог злочина живе сада у БиХ, Србији и Црној Гори и да су чак и Хрвати о томе сведочили, али су у каснијем поступку игнорисани и изостављени, а о делу догађаја постоји и видео-запис.

УБИСТВО ВОДНИКА СТЕВАНОВИЋА

АДВОКАТ Братић наводи да се истог дана У Бјеловару десио још један злочин који је као командант ратног штаба Бјеловара наредио Јуре Шимић.

- После заробљавања двојице старешина и шест војника ЈНА код складишта "Беденик" касарне "Божидар Аџија" стрељан је командир страже старији водник Ранко Стевановић - наводи Братић. - Основано се сумња да га је убио припадник ЗНГ Марко Прањић из Хрговљана. Докази за то су изјаве сведока Радована Кумрића и Жељка Рјасноја. 

Хрватско тужилаштво је истрагу за ратни злочин против ратних заробљеника у бејловарској касарни покренуло 2009, а годину касније је приведен Шимић. Оптужница против њега је подигнута 2014.

Шимић је један од оснивача ХДЗ у Бјеловару 1989, а након избора 1990. постао је председник Извршног већа Скупштине Општине Бјеловар. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (18)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)