СРПСКИ ПЕТРОВДАНСКИ САБОР У БЕЛОЈ КРАЈИНИ: Око храма у Милићима окупљају се Срби из целе Словеније

Б. Субашић

13. 07. 2023. у 16:56

Малобројним потомцима чувара најсевернијег дела хабсбуршке Војне границе који овде живе од 16. века придружили су се српски досељеници с краја 20. и почетка 21. века који су дали нову снагу овом изданку српске лозе.

СРПСКИ ПЕТРОВДАНСКИ САБОР У БЕЛОЈ КРАЈИНИ: Око храма у Милићима окупљају се Срби из целе Словеније

фото: Б.Челиковић

Српски сабор крај цркве у Милићима у Белој крајини

ЦРКВА посвећена Светим апостолима Петру и Павлу у селу Милићи у Белој Крајини на Петровдан постаје саборно место Срба који живе у Словенији. Малобројним потомцима чувара најсевернијег дела хабсбуршке Војне границе који овде живе од 16. века придружили су се српски досељеници с краја 20. и почетка 21. века који су дали нову снагу овом изданку српске лозе.

фото: Б.Челиковић

Славски колач и жито испред црквеСвтеих апостола Петра и Павла

О томе сведоче призори које је забележио историчар Борисав Челиковић, уредник националне етнографске библиотеке "Корени" у "Службеном гласнику", који од 2012. истражује Белу Крајину.

фото: Б.Челиковић

Литургија у храму Светих апостола Петра и Павла

- Празничну литургију служио је епископ горњокарловачки Герасим, после ње је културно-уметничко друштво "Бела Крајина", којим руководи Сњежана Бранисављевић, извело програм посвећен Косову и Метохији, а представљена је и књига "Бела Крајина, Срби у Словенији". У Милићима је преостало само неколико српских православних породица, а око цркве се на Петровдан окупља много више Срба него што их живи у целој Белој Крајини. Слава храма се претворила у сабор Срба са много ширег простора. Они су данас идентитетски јачи него у периоду после Другог светског рата, када су систематски расрбљавани - каже Челиковић.

фото: Б.Челиковић

Борисав Челиковић представља књигу о Србима у Белој крајини

О повратку коренима више од речи сведоче фотографије гужве током ломљења славског колача, препуне цркве, литије око храма и дечице у ношњама, међу којима су најбројније блиставобеле белокрајинске, какве су некада могле да се виде и у другим деловима Војне границе. У хабсбуршким архивама је забележено да су први српски ускоци склањајући се од Османлија "ускочили" у Белу Крајину с територија Гламоча, Унца, Срба, Херцеговине... Бела Крајина је као културни феномен данас предмет интересовања научника не само из Словеније већ из целе Европе.

фото: Б.Челиковић

Белокрајински  српски славски колач

- У Белој Крајини, у општини Чрномељ, најјужнијем делу Словеније где река Купа прави лук, налазе се аутохтона српска насеља Бојанци, Мариндол, Милићи и Пауновићи. Ова енклава је успела да сачува национални идентитет од средине 16. века до данас и представља остатак некада многобројних крајишких насеља на левој обали Купе. Иако вековима без контакта са матицом, они су успешно чували српски идентитет до СФРЈ, када су им укинути школа и црква. По попису из 2011. у Белој Крајини је остало само око 280 Срба, али у последњих петнестак година дошли су нови и наставили континуитет - каже Челиковић.

фото: Б.Челиковић

Културно-уметничко друштво Бела крајина

фото: Б.Челиковић

 

Он је уредник капиталног зборника "Бела Крајина, Срби у Словенији", прве целовите представе најсевернијег правца сеоба Срба, који су мигрирали пред турским освајањима, од Македоније, преко Рашке до Херцеговине, Босне, Лике и Далмације до Беле Крајине. О значају ове књиге сведочи то што ју је аутор, на позив словеначке академије наука, недавно представио у Љубљани.

- Да је српско православље било за Белокрајинце више од религије говори дирљиво сведочанство о белокрајинским дрвеним клишеима за штампање где су поред слика светаца и текстова молитава била урезана, као светиња, ћирилична слова којима је у народном веровању приписивана исцелитељска моћ - каже Челиковић. - То је слика вере да је српски идентитет вредност сам по себи, због које вреди претрпети све тешкоће. Показало се правило да су Срби нестајали на просторима где је потискивана српска црква и зато је Петровдански сабор у Милићима од суштинског значаја.

фото: Б.Челиковић

Белокрајински Срби на литургији

ДИПЛОМАТИЈА ЗА ИДЕНТИТЕТ

ЗА одржање идентитета Срба у Белој Крајини изузетно је важна посета Николе Селаковића, који је 2021. као министар спољних послова био први српски званичник који је икада дошао у ову српску енклаву, каже Борисав Челиковић:

- Он је тада постигао договор о стварању музеја Беле Крајине, који ће подсећати да је овај простор само мали преостали део Војне границе насељене Србима чији потомци данас имају други идентитет. За похвалу је и рад наше амбасаде у Љубљани.

фото: Б.Челиковић

Млади чувају српски идентитет

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду