СЕЋАЊЕ НА ПАКАО У ДОБРОВОЉАЧКОЈ УЛИЦИ 1992: Још се надамо правди

М. РЕГОЈЕ

04. 05. 2023. у 12:49

У ИСТОЧНОМ Сарајеву и Сарајеву јуче је, у организацији Одбора Владе Републике Српске за неговање традиција ослободилачких ратова, обележена 31 година од злочина у Добровољачкој улици, када су паравојне муслиманске формације напале колону возила ЈНА која се повлачила према касарни у Лукавици.

СЕЋАЊЕ НА ПАКАО У ДОБРОВОЉАЧКОЈ УЛИЦИ 1992: Још се надамо правди

Мариана Регоје

Поручник Жељко Пантелић који је 2. маја 1992. рањен у Команди 2. војне области, а дан касније и заробљен у Добровољачкој улици током мирног повлачења ЈНА из Сарајева, истакао је да се нада да ће осумњичени за злочине почињене 3. маја у Добровољачкој улици бити осуђени.

Мучки убијена 42 припадника ЈНА

У Добровољачкој улици у Сарајеву припадници "Зелених беретки" и Територијалне одбране БиХ су, по наредби члана Председништва БиХ Ејупа Ганића, 3. маја 1992. године напале колону возила ЈНА која је, према договору Алије Изетбеговића и Унпрофора, напуштала тадашњу Другу војну област. Дан раније, 2. маја 1992, припадници "Зелених беретки", "Патриотске лиге", МУП-а и Територијалне одбране напали су Дом ЈНА и Команду Друге војне области у Сарајеву. За само неколико дана мучки су убијена 42 припадника ЈНА, 71 је рањен, док их је 207 заробљено.

-Жао ми је што том оптужницом нису обухваћени сви злочини који су почели 20. априла убиством војника на Бистрику, као и оним убиствима која су се десила након 3. маја док се јединице ЈНА још нису биле повукле са територије БиХ – рекао је Пантелић.

Богдана Томовић, мајка Здравка Томовића војника ЈНА погинулог у Добровољачкој улици, рекла је да чека правду и да се нада да ће је дочекати.

Гордана Гвозденовић, сестра погинулог војника, истакла је да се злочин одигран у Добровољачкој не сме заборавити.

-Дошла да одам почаст свом брату и свој браћи која су на свиреп начин убијени – истакла је она.

Учесници обележавања страдања војника ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву стигли су на место злочина уз јаке мере обезбеђења, а траса којом су се кретали аутобуси била је обезбеђена великим бројем федералних полицајаца који су били присутни и на месту злочина.

Међу учесницима обележавања војника ЈНА су преживели, чланови породица страдалих, представници институција Републике Српске, званичници Српске у институцијама БиХ, града Источно Сарајева и градских општина, те представници борачких категорија.

На месту страдања војника положене су руже и запаљене свеће, чиме је завршено овогодишње обележавање и сећање на злочин у Добровољачкој улици.

Подсећамо, Тужилаштво БиХ подигло је, почетком априла 2022. године, оптужницу за злочине над припадницима ЈНА почињене у Добровољачкој улици у Сарајеву почетком маја 1992. године, а потврђено је да је истрагом обухваћено 11 лица.

Пред Судом БиХ, 21. септембра прошле године почео је претрес у предмету који се води против Ејупа Ганића и још деветорице некадашњих војних и полицијских функционера за злочине у Добровољачкој улици 3. маја 1992. године у Сарајеву.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

СКАНДАЛ У СРБИЈИ: Потукли се родитељи фудбалера из Црне Горе и Русије, повређена и деца (ВИДЕО)