ПОЉУПЦИ КРОЗ ВЕНЦЕ ЗА ВЕЧНО ПРИЈАТЕЉСТВО: Стари обичај кумачење - другаричење део нематеријалног културног наслеђа Србије

Јелена Ј. Баљак
Јелена Ј. Баљак

01. 05. 2023. у 19:30

СТАРИ народни обичај склапања доживотних пријатељстава међу децом и омладином - кумачење или другаричење, новембра прошле године регистрован је као нематеријално културно наслеђе Србије.

ПОЉУПЦИ КРОЗ ВЕНЦЕ ЗА ВЕЧНО ПРИЈАТЕЉСТВО: Стари обичај кумачење - другаричење део нематеријалног културног наслеђа Србије

Фото: Т.Гојковић

Томе су велики допринос дале и чланице Удружења жена "Дан и ноћ" из села Врачев Гај, код Беле Цркве, које су лане, после две деценије потпуног заборава, решиле да оживе тај ритуални обред, који су и саме упражњавале када су биле девојчице.

Кумачење се углавном изводи на Побусани понедељак, тј. први понедељак након православног Васкрса. Обред се одвија у поподневним часовима, на обали неког водотока или у центру села. Тада се од гранчица врбе и цвећа плету венци, кроз које се деца љубе и тако, како се верује, стварају пријатељства за цео живот.

- Венац држи неко од старијих, а деца се три пута пољубе кроз њега. Након сваког пољупца окрену се три пута око своје осе. Затим кроз венац размењују поклоне и црвена јаја, која се фарбају само за ту прилику - објашњава, за "Новости", Оливера Шупић из удружења "Дан и ноћ", које ће у јуну прославити тек други рођендан.

Ове године је на тај начин своје пријатељство оснажило педесетак малишана из села Врачев Гај и околине.

- Деца би кумачење требало да обнављају сваке године, до пубертета. Трудићемо се да тај обичај сачувамо од заборава, јер заиста има племениту сврху, да оснажује друштвену заједницу и повезује људе са природом - поручила је Шупићева.

ВУК ЗАБЕЛЕЖИО "ДРУЖИЧАЛО"

КУМАЧЕЊЕ је први забележио и описао Вук Стефановић Караџић у свом "Рјечнику" из 1818. године, под називом "дружичало". Обичај је карактеристичан за насеља северног Стига, као и пожаревачког и банатског Подунавља. Иако се углавном обележава на Побусани понедељак, он нема везе са црквеним обичајима.

Кумачење је овог пролећа ритуално обављено и у другим селима јужног Баната, као и у околини Пожаревца, одакле је и потекла иницијатива да се тај обред уврсти у нематеријално културно наслеђе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)