165 ГОДИНА ГИМНАЗИЈЕ У КИКИНДИ: У клупама јој били Ранко Жеравица, Весна Чипчић, Јован Ћирилов, Миливој Југин, Сања Кекић...

Рада Шегрт
Рада Шегрт

07. 04. 2023. у 16:18

ДА би позориште из Кикинде 1971. године могло да гостује у Ваљеву и Новом Саду, тадашњи директор Милорад Николин морао је да пише молбу Гимназији "Душан Васиљев" да ученицу трећег разреда, Весну Чипчић, ослободи наставе два дана. Она је била неопходна позоришту јер је играла у представи "Баш су ти мушки праве лоле".

165 ГОДИНА ГИМНАЗИЈЕ У КИКИНДИ:  У клупама јој били Ранко Жеравица, Весна Чипчић, Јован Ћирилов, Миливој Југин, Сања Кекић...

Гимназија "Душан васиљев"

Та молба из позоришта само је један од докумената приказаних на изложи која је у Кикинди приређена поводом 165 година континуираног рада Гимназије. О деценијама рада ове школе сведоче и дневници, ретке књиге на немачком језику, фотографије, матурски панои, стара наставна учила бескорисна садашњим генерацијама.

- Изложене су Шекспирове књиге и Гетеова сабрана дела, у некој врсти џепног формата, на немачком језику. Књиге су старије од школе, потичу из 1855. године. Аутор изложбе је историчар Марко Милошев. Овај кратак историјат на многобројне начине приказује да је ова Гимназија одувек била елитна школа и стуб образовања у Кикинди - каже Марко Марковљев, бивши ђак кикиндске гимназије, а сада в. д. директора Културног центра где је изложба постављена.

Осим Весне Чипчић, велике српске глумице, знање у овој установи стицали су и многи други успешни људи, признати у свом послу, као што су чувени ваздухопловни инжењер и стручњак за аеронаутику Миливој Југин, театролог и позоришни редитељ Јован Ћирилов, академски сликар Здравко Мандић, песник и бивши дипломата Ђоко Стојчић, кошаркашка легенда Ранко Жеравица, мултиинструменталиста Милан Вашалић, многи познати новинари, професори универзитета...

Иако није често долазио у Кикинду, Јован Ћирилов се радо одазивао сваком позиву Гимназије. Тако се једном приликом присетио и свог школовања.

- Моја свестраност потиче од свестраног интересовања које сам стекао од изванредних професора Гимназије у Кикинди. Желео сам чак и да певам у школском хору, али су ме професори замолили да одустанем, јер немам слуха - открио је једном Ћирилов.

Седамдесетих година прошлог века, памте то многи, биле су златно доба и за Кикинду и за школу, која је, како кажу, неговала три култа: знање, другарство и, посебно, уметност и спорт. Уз библиотеку и позориште, Гимназија у Кикинди била је трећи стуб културног живота града.

На листи успешних бивших гимназијалаца су и композитор, кантаутор и професор Калифорнијског института уметности Јасна Гара, експерт у области сајбер сигурности чије је име на листи 50 најутицајнијих жена у Европи Сања Кекић, професор Медицинског факултета и директор Клинике за кожне болести у Новом Саду Зоран Голушин, књижевница Милана Грбић, глумац Миљан Давидовић, фудбалски голман Александар Жилић и многи други.

ЧЕКА РЕКОНСТРУКЦИЈУ

ПОВОДОМ јубилеја гимназије одржана је и свечана академија, којој је присуствовао и министар просвете Бранко Ружић. Он је најавио темељну реконструкцију зграде. То уређење је неопходно јер је објекат изграђен 1900. године, а деле га Гимназија и Економско-трговинска школа. Зграда је у центру Кикинде, део је амбијенталне целине градског трга и под заштитом је државе. 

Гимназија се поноси и садашњим ученицима, а међу најуспешнијима је математичар Андреј Поповић, којег је наградила чак и Српска академија наука и уметности (САНУ).

Изложбу поводом 165 година отворили су Мирјана Дражић, директорка школе, Марко Марковљев, в. д. директора Културног центра и Срђан Сивчев, в. д. директора Историјског архива. Сви су некада били гимназијалци.

Кикиндска гимназија је основана 1858. године, као реална школа на немачком језику. Статус гимназије стекла је 19 година касније. Настава на српском језику изводи се од 1. марта 1919, а име песника и револуционара Душана Васиљева, који је рођен у Кикинди, носи од 1959. године. Биста песника налази се испред главног улаза у зграду.

- Тренутно имамо 336 ученика, распоређених у 16 одељења, на два смера, природно-математичком и друштвено-језичком. Предају им 42 професора - наводи директорка Дражић.

Од 2003. године школа је постала део мреже Унеско школа, у коју је укључено више од седам хиљада таквих установа. Добитник је признања "Ђорђе Натошевић".  

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве