ВИНО НЕ ПИЈУ, А ИПАК ЗНАЈУ ДА ГА ЧУВАЈУ: Тим параћинске ОШ "Стеван Јаковљевић" победио у програмирању на микробиту

Зорана Рашић
Зорана Рашић

21. 04. 2023. у 20:46

КАД је температура у винском подруму нижа од 12 степени, унутрашњи микробит шаље спољашњем микробиту поруку да је потребно да се укључи грејање, а када је температура виша од 15 степени, унутрашњи микробит шаље спољашњем микробиту поруку да је потребно хлађење.

ВИНО НЕ ПИЈУ, А ИПАК ЗНАЈУ ДА ГА ЧУВАЈУ: Тим параћинске ОШ Стеван Јаковљевић победио у програмирању на микробиту

Фото: З. Рашић

Ако је температура баш каква треба да буде – између 12 и 15 степени, на микробиту се приказују срце и „штиклица“, уз музику.

Овако Сташа Филиповић, ученица 3/1 разреда Основне школе „Стеван Јаковљевић“ у Параћину, објашњава како су испрограмирали микробит уређај за свој пројекат „Вино – пиће богова“. Она и друг из одељења, Павле Тркуља, осмислили су и урадили овај пројекат којим су победили у пилот-такмичењу у програмирању уз помоћ микробита за млађе основце. Такмичење је организовао „British council“ у оквиру програма „Школа за 21. век“, под покровитељством Министарства науке, просвете и технолошког развоја. Финално надметање у презентацији одржано је 16. марта у Музеју науке и технике у Београду.

Ово је било први пут да се такмиче ученици од првог до четвртог разреда, објашњава Силвана Димитријевић, учитељица која води ово одељење. У пробном пројекту учествовале су 34 школе из Поморавског округа и Зајечара из Тимочке крајине. Најпре је одржана обука за наставнике и школе су за млађе ученике добиле микробит уређаје.

- Наше одељење учествовало је на такмичењу са два тима. Осим победничког пројекта, веома запажен је био и пројекат „Фрижидер аларм“ који су урадили Вукан Радисављевић и Јован Миловановић. Првонаграђеним пројектом смо приказали иновативни начин за одржавање сталне температуре у винским подрумима, што је неопходно за постизање доброг квалитета пића. У Параћину се производња вина развија брже тек последњих десетак година и ово је мала технолошка помоћ. Суштина другог пројекта, пак, јесте развој здравих животних навика, јер се микробит програмира тако да се огласи аларм ако се, рецимо, фрижидер отвори након 18 часова – прича учитељица Силвана.

АПЛАУЗ И ВРЕДНЕ НАГРАДЕ

Такмичење у Музеју науке и технике била је прилика и за каснији обилазак музеја, чиме је четворо ученика било истински одушевљено. Победници Сташа и Павле добили су од организатора по таблет, а у школи су награђени аплаузом својих другова из одељења. Школа је награђена са два пакета микробитова намењених ученицима нижих разреда и специјалним микробит уређајем за креативност. Први пут вредну награду за свој рад – лаптоп, добила је учитељица Силвана Димитријевић.

Идеју за најбољи пројекат дао је Павле, десетогодишњак коме се тата жалио да је вино које је добио на поклон – помало кисело. Касније су сазнали да је у производњи вина битна температура, што може да се регулише програмирањем јер микробит има термометар у себи. Информација из винског подрума стиже радио-везом до другог микробита који се налази у кући, па може да се реагује ако је претопло или хладно. Сташа и Павле су, са учитељицом, прионули на задатак, а у помоћ приликом израде макете прискочили су и родитељи.

Након што је све завршено, снимили су видео којим су представили пројекат и све то послали организатору такмичења. Оба пројекта су ушла међу десет одабраних из свих школа да се такмиче у финалној презентацији, пред жиријем. Сташа и Павле успели су да заблистају. Како кажу, нису уопште имали трему и били су пресрећни када су сазнали да су освојили прву награду.

- Програмирање и ово такмичење за мене је једно ново искуство. Није било лако, али ни претешко. Желео сам да покажем друговима да свако може да уради све само ако то јако жели – објашњава нам Павле. Овог виспреног дечака највише занима математика, баш као и Сташу. Углас обоје тврде да ће сигурно учествовати на истом такмичењу наредне године ако буде организовано.

А награда је стигла, закључује учитељица Силвана, јер је погођена суштина такмичења – да се осмисли пројекат који ће имати практичну примену у локалној заједници, породици, школи... Најпре је требало да се деца, а има их двадесетпеторо у одељењу, упознају са микробитом и чему он служи.

РАЗВОЈ ЛОГИЧКОГ МИШЉЕЊА

Микробит је мали али моћни рачунар, направљен првенствено да заинтересује децу за програмирање и учини га забавним. Опремљен је процесором, бројним тастерима и светлећим диодама, има уграђен компас и више сензора, те блутут антену помоћу које може бежично да комуницира са другом микробитовима, компјутерима и мобилним телефонима.Тако прима и прослеђује податке. Програмирање на микробиту омогућава развој логичког мишљења, вештине решавања проблема и развој дигиталне писмености код ученика. „Школа за 21. век“ је програм намењен земљама Западног Балкана који  се базира управо на коришћењу микробита. Реализује се и у Србији, финансира га Влада Уједињеног Краљевства, а спроводи „British council“.

- Тиме смо се бавили на часовима „Дигиталног света“, а пројекте смо радили махом поподне, код мене кући. Учествовала су деца која су имала највише храбрости да наступе јавно, пред жиријем. Јер, у том узрасту заиста то није нимало лако.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РЕШИЛИ ДА КАЗНЕ - САМИ СЕБЕ! Ова земља је повукла најлуђи потез од увођења санкција Русима