МАМУТИ И КЕЛТИ СУ ЖИВЕЛИ У ТРСТЕНИКУ: Зуб праисторијске животиње, тежак седам килограма, део сведочанства живота поред Западне Мораве (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

10. 03. 2023. у 21:31

ЗУБ рунастог мамута нашли су риболовци у Западној Морави у Трстенику.

МАМУТИ И КЕЛТИ СУ ЖИВЕЛИ У ТРСТЕНИКУ: Зуб праисторијске животиње, тежак седам килограма, део сведочанства живота поред Западне Мораве (ФОТО)

Foto:Muzejska zbirka Trstenik

Према подацима Музејске збирке Народног универзитета у овом граду, где се чува и природњачка баштина, зуб откривен пре нешто више од 15 година,врло је очуван.

-То је зуб одрасле јединке,има висину 18,ширину 14,а дужину 35 центиметара-наводе за "Новости" Музејској збирци НУ.-Тежак је 7 килограма. Мамути су на територији данашње Србије у живели у раздобљу плеистоцена (геолошко раздобље које је почело пре 1,8 милиона година, а завршило пре 12.000 година).

Нису само животиње живеле поред Западне Мораве. Два најпознатија трстеничка неолитска налазишта су Благотин (село Пољна) и Шљивик (село Страгари).И оба су на обалама. Археолошким ископавањима утврђено је да су се неолитски становници ових насеља бавили риболовом. У античком периоду живот је био сконцентрисан на речне терасе.

Материјални налази са терена сведоче о траговима Келта на овом подручју, али и о великом римском насељу (врхови копаља, оруђе, фибуле, уломци керамике, новчићи) које се простирало на територији села Почековина и Рибник.

У Грабовцу,насељу над Западном Моравом, уздиже се тврђава у народу позната као Јеринин град. Премештањем центра српске средњовековне државе на Западну Мораву, трстенички крај се брже развија. У том периоду подигнути су манастир Љубостиња, задужбина кнегиње Милице, на обали Љубостињске реке и манастир Велуће, на обали Сребрнице.

ШТА ЈОШ ЧУВА ПРИРОДЊАЧКА ЗБИРКА?

У овој збирци у Трстенику су поред териолошких примерака, као што је зуб рунастог мамута-Mammuthus primigenius и геолошко-палеонтолошке експонате (фосил амонита),као и палеозоолошке  (коштани материјал из винчанског периода) и орнитолошке експонате  (препарати птица, које настањују трстенички крај).

Турски катастарски пописи сведоче да су Трстеничани на обали Западне Мораве, изграђивали скеле и друга пловила која су продавали, али и да су наплаћивали скеларину. 

Западна Морава била је и граница две супростављене монархије, Аустрије и Турске. Након ослобођења од турске власти у 19. веку, подиже се нова варош Трстеник на високој речној тераси, са десне обале Западне Мораве. Ту се налази и данас.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЗОРАН ВАНЕВ: Од Јужне пруге до Швице (ФОТО)