АЛВА ПО ТУРСКОМ РЕЦЕПТУ: Традиционални десерт са богатом, путерастом текстуром и благом карамелизованом аромом

Новости онлине

25. 03. 2025. у 10:00

Прави се од основних састојака, али резултат је неодољив – кремаста, мирисна и савршено слатка посластица која се често служи уз сладолед или отопљену белу чоколаду.

АЛВА ПО ТУРСКОМ РЕЦЕПТУ: Традиционални десерт са богатом, путерастом текстуром и благом карамелизованом аромом

Foto: Shutterstock

Састојци:

  • 250 г брашна 
  • 200 г путера 
  • 400 г шећера 
  • 400 мл млека 
  • 400 мл воде 
  • 60 г беле чоколаде

Припрема:

У тигању или дубљој шерпи отопити путер на средње јакој ватри. Додати брашно и непрестано мешати дрвеном варјачом, притискајући брашно како би се равномерно пржило. Наставити са пржењем 15-20 минута, док брашно не промени боју у златно-смеђу, не добије благо карамелизован мирис и не постане орашастог укуса.

У другу шерпу сипати воду и шећер. Загревати на средње јакој ватри док не прокључа. Мешати док се шећер потпуно не раствори, а затим искључити ватру. Додати млеко у сируп и промешати.

Постепено сипати припремљени сируп у тигањ са брашном, непрестано мешајући. Кувати на тихој ватри док алва не упије сав сируп и не постане глатка и густа. Склонити са ватре, покрити чистом кухињском крпом и ставити поклопац. Оставити да одстоји 20 минута. Послужити топло или млако, уз куглу сладоледа или отопљену белу чоколаду по жељи.

(superrecepti)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСПЛОЗИЈЕ У ДУБАИЈУ, ДОХИ, ТЕЛ АВИВУ: Иран потврдио смрт Хамнеија (ФОТО/ВИДЕО)

ЕКСПЛОЗИЈЕ У ДУБАИЈУ, ДОХИ, ТЕЛ АВИВУ: Иран потврдио смрт Хамнеија (ФОТО/ВИДЕО)

ИЗРАЕЛ и САД извеле су напад на Иран. У Техерану су одјекнуле детонације, а касније су чуле и у другим местима. Како је речено, циљ напада је елиминисање непосредних претњи које долазе од иранског режима. Операција би, према писању медија, могла да траје неколико дана. У целој земљи проглашено ванредно стање. САД су операцију назвале "Епски бес".

28. 02. 2026. у 10:41 >> 22:21

Коментари (0)

ОД КЊИЖЕВНЕ РЕЧИ ДО ПОЗОРИШНЕ СЦЕНЕ: Признања за Фондацију Mozzart