НА МАКРОНОВА ВРАТА ПОСЛЕ 60 ГОДИНА ЗАКУЦАО ДУХ ПРОШЛОСТИ: Како су Легија странаца и ОАС покушали пуч и убиство Де Гола (ВИДЕО)

Novosti online

30. 04. 2021. у 22:53

"ФРАНЦУСКА је у опасности. Неколико смртних опасности јој прети. Чак и у пензији, остајемо војници Француске и не можемо у садашњим околностима остати равнодушни према судбини наше лепе земље.

НА МАКРОНОВА ВРАТА ПОСЛЕ 60 ГОДИНА ЗАКУЦАО ДУХ ПРОШЛОСТИ: Како су Легија странаца и ОАС покушали пуч и убиство Де Гола (ВИДЕО)

Фото: Скриншот Јутјуб и АП

Дезинтеграцију земље чине исламске хорде из предграђа, које одвајају велике делове нације и претварају их у територију подложну догмама супротним нашем уставу."

Ово је написано у писмо које је потписало више од 1.000 актвиних и пензионисаних официра, подофицира и војника, а упућеном Емануелу Макрону председнику Француске, да ли циљано или случајно баш на 60 -годишњицу од покушаја војног пуча против тадашњег председника Пете републике Шарл де Гола, који је одлучио да оконча крваву Алжирску авантуру и тој земљи на северу Африке, да независност и Француску окрене у другом правцу због чега је војска покушала пуч, који је пропао.

Мало ко зна да корен овог писма иза кога су стајали десничари и које је објављено у њиховим медијима лежи у нечем што се догoдило пре 60 година у Француској која је грцала под теретом колонијалног наслеђа.

Ова прича почела је далеке 1954. године. Рат у Алжиру за ослобођење од колонијалне власти Француске добио је на замаху. Француска је после дебакла у Индокини доживела тотални слом. Променило се шест влада, а те 1958. године за премијера је именова генерал Шарл Де Гол прослављени француски генерал и ратни лидер за време Другог светског рата. Војска се надала да је коначно добила правог лидера који ће знати је искористити како треба и покушати да угуши војну побуну.

Фото: Скриншот Јутјуб

Три дана од дана постављена Де Гола јуна 1958. године он је поестио Алжир и разговарао са тадашњим војним командантима. У говору који је одржао стекао се утисак да Алжир и тамошње Французе неће оставити на цедилу. Војска се већ тад успешно носила са герилским покретом, а за сузбијање побуне ангажована је била Легија странаца и то 1. РЕП ( Први падобрански пук). 2. РЕЦ (Други оклопни пук) и 3. РЕИ (Трећи пешадијски пук) Легије странаца. Све три војне јединице иако се већ било ушло у шесту годину ратовања показало је завидне војне успехе. Међутим, прекретница целе приче уследила је 1960 године када Де Гол изненада доноси одлуку да смени генерала Мајија команданта 10. падобранске дивизије. Причало се да је главни разлог била критика Де Гола и његове најаве да ће Алжиру највероватније бити дата независност. Многи његови саобрци сматрали су да ће Де Гол издати Французе који су живели у Алжиру и да је то уступак ФНЛ -алжирском герилском покрету.

Такава Де Голова одлука изазвала је протест међу алжирским Французима, дошло је и до сукоба са жандармеријом и повежање насиља широм Алжира. Француске војне трупе одбиле су да интервенишу против Европљана, од којих је велика већина рођена била на тлу Алжира и никад није видела Француску нити желела да тамо живи у средини коју нису ни познавали. ФНЛ је искористио ову кризу и свађу алжирских Француза и државе па су правили још већи раздор међу њима. Пошто је власт у Паризу наставила да даје уступке ФНЛ неки официри су одлучили да је време да се организује побуна против власти у Паризу.

ЛЕГИОНАРСКА ПРИЧА

На једном од састанак окупили су се Генерал Шале, Едмонд Зво, Андре Зелер , Пол Гарди и још неки појединици и 1961. године форимрали су ОАС (Оргаснизатионс Арме Сецрете) - Тајна организација војске. Међутим, до Де Гола стигле су информације да се у војсци спрема нека побуна. Да би преудпредио то он је организовао смену одређених војних функционера, који су пензионисани. Међу смењеним је био и командант 1. Падобранског пука пуковника Дипура и заменио га ватреним Деголистом пуковником Жиром. Када је пуковник Жиро отишао на одсуство и предао команду мајору Зелену стекли су се услови за побуну.

Време за почетак побуне означен је 22. април 1961. године. У рану зору припадници 1. РЕП заузели су све владине зграде и заробили четири Де Голу одана генерала, заузете су биле све локалне полицијске станице и владине зграде. Међутим, пучисти су направили једну грешку која је и довела до слома пуча- заборавили су да прекину везе у центрли између Алжира и Француске. Људи одани Де Голу успели су да јаве шта се дешава у Алжиру и да је кренула побуна. Де Гол је наредио војсци и полицији хитну моблилизацију и да све владине инсистуције буду обезбеђене, а безбедњаци добро пречешљају војску, полицију и владине службе да се пронађу пучисти и изолују. За то време Француско становништо је поздравило пуч, надајући се да ће им се у самој Француској придружити и остали. Међутим становништво у Француској није било нимало наклоњено пучистима, који су сматрани отпадицима и непријатељима државе. Кад се сазнало да све војне јединице па и оне Легије странаца нису подржале пуч настало је расуло и разочарење. Многе јединице су повеле људе на терен у опсежне операције против ФНЛ, тако да су припадници ОАС остали усмаљени. Убрзо дошло је до међусобног раскола међу њима..

За то време Паризом се пронео глас да ће падобраниц Легије странаца да изврше падобрански десант на престоницу. Ловачкој авијацији је било тад као и једницама ПВО наређено да сваки транспортни авион који угледају да долеће из правца Алжира смета буде оборен. Међутим то се показало као гласина. После пар дана на јутарној смотри изнеада је саопштено припадницима 1.РЕП да се пук расфорима. То је званично урађено било 27. априла. Многи легионари су били разочарани уследила су масовна дезетерства, а од 600 колико је пук бројао легионара сам њих пар је потписало лојалност.....

Упркос свему томе Алжир је добио независност наредне 1962. године. ОАС упркос пропалом пучу није мировао и није могао да прихвати пораз и повлачење Француске из Алжира...

За то време службеници у Јелисејској палати тврдили су да је заправо у овај пуч била уплетена ЦИА и снажно утицала да генерал Шале покрене војни пуч. Интересантно је да пред почетак побуне генерал Шале је постао НАТО начелник здружених савезничких снага у Европи. Касније су неки тврдили да разлог побуне против Де Гола биле су оптужбе да он својом политиком паралише НАТО и онемогућава одбрану Европе од комунистичке опасности, а генерал Шале је прави официр који би ако побуна успе омогућио да Француска се врати у окриље НАТО и води блиску политику са САД и осталим савезницима. Међутим, те године избила је и криза у Заливу свиња када су плаћеници ЦИА полушали да оброе с власти Фидела Кастра и у операцији кодног имена "Запата" доживели пораз.. САД азбављени овим проблемом оставили су пучисте на милост и немилост, односно препуштени себи. Издржали су четири дана и пуч је пропао.

Фото: Скриншот Јутјуб

ОАС је наставио крвави пир по Алжиру убијајући функционере лојалне Паризу и ФНЛ, као и пљачки банака. Убрзо насиље је ОАС пренео и на тло Француске када је градоначелник малог градића Евиана на Женевском језеру био убијен где су иначе трајали мировни преговори Париза и делегације алжирског ФНЛ. Припадници ОАС своје базе органзовали су били и у околним земљама одкале су вршили нападе и атентате по Француској. Тако су базе биле успостављене у Шпанији, Швајцарској, па и у Немачкој.. Најтежи тренутак у рату Париза против ОАС било је убистрво 11 полицајаца у Паризу због чега је у престоници проглашен полицијски час.

Упркос свим тим акцијама припадницима ОАС није успело да сруше Де Гола тих 1960-тих година прошлог века. Францука и ФНЛ су у Евиану коначно 1962. потписали споразум о миру, а те исте године и ОАС је 17. јуна 1962 прогласила примирије. Само мали број припадника одан пуковнику Жан -Марију- Бастиен- Тернију се није хтео да се преда и приредли су још једну акцију.

ПОКУШАЈ УБИСТВА ДЕ ГОЛА

Тог топлог 22. августа 1962. године припадници ОАС припремили су заседу за председника Де Гола у Паризу. Наиме они су требали да пресретну његову колону кад је Де Гол напуштао Јелисејску палату и кренуо према предграђу Париза на краћи одмор.. Јурњава и пуцњава париским улицама трајала је кратко, али атентатори нису успели да убију Де Гола упркос томе што су га неколико пута имали на нишану. Де Гол је из покушаја атентата изашао неповређен али веома бесан. Атентатори су септембра 1962. похапшени и осуђени на смрт стрељањем. Казна је једино извршена над организатором атентара пуковником Тернијем новембра 1962. Остатак своје владавине Де Гол је провео мирно упркос демонстрацијама 1968 године и остао на власти све до априла 1969. када га је заменио Жорж Помпиду. Убрзо после тога осамдесетогодишњи генерал умро је у својој кући док је гледао романтичну серију.

Ову причу Француска није никада заборавила у потпуности, иако је била скирвена. Од тад се Француска много променила, али та прича остала је некако у магли све док поново није испливала на површину поново 60 година касније . Покуашј новог "пуча" подржала је француска десничарка Мари Ле Пен која ће се кандидаовати за председника Француске на новим изборима који се одржавају наредне 2022. године. За то време војска није седела скрштених руку. Осаманест француских активних војних лица, који су откривени као потписници чувеног писма одговараће пред војним судом.

Фото: Принтскрин Јутјуб

Један од оних који су потписали ово писмо био је бивши командант француске Легије странаца, генерал Кристијан Пикуемал. Генерал је раније изазвао контроверзу учешћем у протесту против миграната у француском лучком граду Калеу у коме је некада био злогласни мигрантски камп "Џунгла". Пикуемал је зарадио лични оштар укор од начелника Генералштаба, који се зарекао да ће му послати писмо да ће генералу рећи да „није достојан, уништава војску и слаби је чинећи је предметом националне контроверзе“.

- Сваки од ових генерала појавиће се пред вишим војним судом. Након ове процедуре, председник Републике ће потписати указ о њиховом пензионисању - рекао је начелник Генералштаба.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри