АКО СЕ НЕ ЛЕЧИ - МОЖЕ ДА УБИЈЕ: Код шишмиша у Аустралији пронађен вирус опасан по људе

Новости онлајн

08. 04. 2021. у 18:57

СМРТОНОСНИ вирус пронађен је код шишмиша у пећинама Јужне Аустралије, док стручњаци упозоравају како је он јако опасан по људе, и да може да их убије уколико се не лечи, те је Здравство Јужне Аустралије изашло са овим саопштењем у четвртак, позивајући становништво да избегава било какав контакт са овим животињама.

АКО СЕ НЕ ЛЕЧИ - МОЖЕ ДА УБИЈЕ: Код шишмиша у Аустралији пронађен вирус опасан по људе

Фото: ЕПА

Докторка Луиса Флуд из Одељења за контролу болести министарства здравља изјавила је како је ово трећи пут да је Лисавирус (АБЛ) пронађен код шишмиша у овој држави.

- АБЛ је болест која може бити пренесена на људе угризом, или ако их заражени шишмиш изгребе, а уколико се третман уједене особе не обави након појаве симптома, исход би могао да буде фаталан - објаснила је др Флуд.

Иако само један одсто шишмиша има ову болест, докторка објашњава како су последњи случајеви забрињавајући и важан су подсетник да слепе мишеве треба да држе одговарајуће обучени и вакцинисани тренери.

- Иако развој АБЛ болести може да се спречи одговарајућом санацијом уједа или огреботине, најбоље је избегавати сваки контакт са њима - истакла је докторка.

Докторка Мари Кар са Одељења за примарне индустрије упозорила је власнике кућних љубимаца да их држе што даље од шишмиша.

- Уколико посумњате да је ваша животиња уједена или да је огребана од стране слепог миша, молим вас да контактирате вашег ветеринара или Центар за контролу животињских болести - рекла је она.

Прошле године је регистровано девет случајева када су људи били изложени АБЛ-у и сви случајеви су третирани и из предострожности су добили вакцине против беснила. Свако кога шишмиш уједе или огребе треба рану да чисти бар пет минута и одмах нанесе антисептик, поручују стручњаци.

Шта је Лисавирус (АБЛ)?

Вирус беснила и АБЛ припадају групи лисавируса који се обично преноси путем уједа заражене животиње. Изазивају беснило која погађа централни нервни систем, и обично се завршава са фаталним исходом. Светска здравствена организација процењује да сваке године од беснила умре више од 55.000 људи.

Само су три случаја заразе и смрти људи АБЛ-ом регистрована од када је вирус први пут идентификован 1996. године. Сва три су забележена у Квинсленду.

Подсетимо, као главни кривац за пандемију корона вируса од кога су умрли милиони људи, најчешће се издвајају слепи мишеви. Многи сматрају да су управо шишмиши преносиоци вируса ковида 19 и да је тај вирус са њих прешао на људе, преноси "Дејли мејл".

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (1)

РУСИ У ШОКУ: Евакуисали 1.500 такмичара из Крокуса, ниједан није страдао од терориста, а сад се буне: Што нас нисте спасили раније? (ВИДЕО)