УКРАЈИНА ОДБИЛА ПРЕГОВОРЕ: Све више напетости, очекује се ескалација у Донбасу (ВИДЕО)
КИЈЕВ неће слати чланове своје делегације у Трилатералној контакт-групи о Донбасу у Минск, саопштио је министар за питања привремено окупираних територија Украјине Алексеј Резников.
Фото: Принтсцреен
- Саопштили смо да нећемо учествовати у заседању контакт-групе уколико се одједном укине карантин и буде предложено да се консултације, као и раније, наставе у Минску. Објаснили смо да украјинска делегација неће слати своје чланове делегације у Минск. Ипак ће морати да потраже другу земљу, други град - рекао је Резников на телевизији „ICTV“.
Међутим, разлог нису протести у Минску, него, како је рекао, чињеница да је „Белорусија данас под утицајем Русије“ и Украјина „нема поверења у ту земљу“.
Шеф делегације Кијева у Трилатералној контакт-групи за Донбас и први председник Украјине Леонид Кравчук претходно је изјавио да не искључује могућност преноса платформе за преговоре из Белорусије у Шведску, уколико пропадне прилика за вођење дијалога у Минску због протеста.
Истовремено, опуномоћеник самопроглашене Доњецке народне републике у контакт-групи за решавање сукоба у региону, министар спољних послова ДНР Наталија Никонорова изјавила је да постоји прилично велика вероватноћа да се обнове активна војна дејства у Донбасу.
- Тешко је дати прогнозе. Вероватноћа за обнављање активних ратних дејстава је прилично висока. Судећи по јавим изјавама и поступцима које предузима Украјина, вероватноћа да се то догоди већа је него прошле године - прецизирала је Никонорова.
Званичници ДНР су саопштавали да се повећавају напади украјинских снага. Шеф републике Денис Пушилин не искључује могућност офанзиве Кијева на Донбас.
Подсетимо, ситуација у Донбасу заоштрила се крајем фебруара. У региону се практично сваки дан бележи размена ватре, укључујући уз употребу минобацача и бацача граната. Стране се међусобно оптижују за погоршање ситуације.
(Спутњик)
Препоручујемо
РУСИЈА ОДГОВОРИЛА АМЕРИКАНЦИМА: На својој територији радимо оно што сматрамо потребним
05. 04. 2021. у 16:08
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом
ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.
24. 02. 2026. у 13:45
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (2)