КАКО ЈЕ ПОЧЕО НАПАД НА ГАДАФИЈА? Запад је пре 10 година напао Либију, убио пуковника и уништио ту државу

Novosti online

19. 03. 2021. у 20:43

У ИСТОЈ недељи када је обележено десет година од почетка напада Северноатлантске алијансе (НАТО) на Либију и њеног лидера Муамера ел Гадафија, ова ратом и поделама разорена земља добила је нову владу.

КАКО ЈЕ ПОЧЕО НАПАД НА ГАДАФИЈА? Запад је пре 10 година напао Либију, убио пуковника и уништио ту државу

Фото: Архива Новости

Под контролом Абдулаха Хамида Дбејбаха, тај кабинет, који називају и "првим уједињеним после 2004", требало би да уведе земљу у нову еру мира. Међутим, мало ко верује у то да ће потписано примирје уопште заживети, а још мање да ће некад најбогатија афричка држава успети да изађе из хаоса и ужаса који је гуше већ целу деценију.

"Грађански рат"

Све то лудило, на Западу из неког разлога названо "либијски грађански рат" упркос томе што су у њему учествовале скоро све светске силе, почело је као део Арапског пролећа. Протести широм северне Африке и Блиског истока инспирисали су и део становника Либије, па су у Бенгазију 15. фебруара почеле и демонстрације против "братског вође и предводника револуције" пуковника Муамера ел Гадафија.

Фото Printskrin

Побуна неких либијских племена брзо се проширила на читаву земљу. Да ли је заиста имала подршку народа или је била иницирана и преувеличавана споља, данас је тешко рећи, тек све је то довело до директног мешања земаља попут Италије, Британије и Француске, па онда и Америке.

- Некадашњи амерички председник Барак Обама је наследио непопуларне ратове у Ираку и Авганистану и био је решен да не започиње нови сукоб у некој исламској земљи. Арапско пролеће покварило му је рачуницу. Лобирање за интервенцију су покренуле заливске земље, па Британија и Француска. Бела кућа је била подељена, али се Обама на крају сложио да се укључе у сукоб "како би заштитили цивиле". Током кампање 2012. Обама се хвалио улогом у смени пуковника Гадафија тврдећи да је уклонио деспота "по цени мањој од оне која се троши за две недеље у Ираку". Цена авантуре коалиције коју су предводиле САД драстично је скочила од 2011. Вакуум настао уклањањем најдуговечнијег афричког диктатора испуниле су легије милиција, страни плаћеници, исламски екстремисти, трговци робљем, регионалне и међународне силе... То је ову северноафричку земљу претворило у највећег извозника разарања и нестабилности - пише амерички магазин Форен полиси.

Због свега тога, само четири године касније, мало пре одласка са функције шефа Беле куће, Обама се више није хвалио нападом.

- Мислим да је интервенција у Либији била исправна, али најгора грешка моје власти била је та што се нисмо спремили за дан после уклањања Гадафија - рекао је тада.

Тајни мотиви

Појединци тврде да је основ за рушење Гадафија био захтев Либије да Европа плати дугове од чак 200 милијарди долара за преузету нафту. Одустајање Либије од куповине 15 борбених вишенаменских ловаца "рафал" по цени од две милијарде долара спомиње се као други мотив, као трећи окретање руском тржишту у набавци војне опреме, а као четврти велике стратешке резерве питке воде, нафте и гаса... Можда је било и других. Тек, 19. марта 2011. под вођством САД, Француске, Италије и Велике Британије почела је ваздушна операција над Либијом под кодним именом "Одисејева зора".

Фото: ЕПА

Подршка НАТО променила је стање на терену и до јесени пуковник је поражен. Чувени лидер, који је 42 године водио државу и од најсиромашније афричке земље трансформисао је у најбогатију, ухваћен је и убијен 20. октобра. То убиство није у себи имало никакву трунку људскости. Снимци које су побуњеници направили показали су да су га прво тукли, мучили, силовали бајонетима, па тек онда упуцали. Та бруталност можда је представљала победу побуњеника, али није донела ништа добро Либији. Борбе су се наставиле, а сама земља доживела је сличну судбину као и њен лидер - понижена је, уништена и убијена.

АРАПСКО ПРОЛЕЋЕ ПОКРЕНУЛО ХАОС

Продавац воћа Мухамед Буазизи (26) запалио се 17. децембра 2010. на улици у родном Тунису након што му је градска званичница Фаида Хамди одузела штанд за који није имао дозволу и јавно га ошамарила. Од повреда је преминуо тек 4. јануара, али су протести против власти избили већ 18. децембра, да би све било готово 14. јануара - председник Зоне ел Абидине Бен Али је напустио земљу.

То је покренуло талас устанака против власти у северној Африци и на Блиском истоку који се колективно назива Арапско пролеће. Масовни протести су избили у Египту, Бахреину, Сирији, Јемену, Либији, а народ се побунио против вођа које су чврсто држале власт деценијама. Организовању протеста помогао је развој друштвених мрежа и технологија, па је већина лидера смењена, неки су убијени, други затворени или прогнани, али има и оних који су опстали на власти.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)