У ВРЕМЕ КОРОНЕ 300.000 ВИШЕ УМРЛИХ: Већа смртност у земаљама Европске уније

У ПЕРИОДУ од марта до октобра прошле године, у земљама Европске уније је умрло 297.500 људи више, него у истом периоду 2016. до 2019. године, показују подаци "Еуростата". Статистика показује да је повећана стопа смртности широм ЕУ врхунац имала у раној фази пандемије корона вирусом у априлу 2020. године и износила је 24,9 одсто. После летњег затишја, број умрлих је скочио на јесен.

У ВРЕМЕ КОРОНЕ  300.000 ВИШЕ УМРЛИХ: Већа смртност у земаљама Европске уније

Фото: ЕПА

Највиши пораст  броја преминулих имала је Пољска са 97,2 одсто, потом Бугарска и Словенија са 94,5, односно 91,4, док је најмањи морталитет забележен у Данској, Финској и Естонији и креће се од 5,5 до 6,4 одсто. Са 0,7 одсто мање умрлих, Норвешка, која није чланица ЕУ, једина је земља обухваћена анализом, која у новембру 2020. године није евидентирала већи број преминулихх.

Значајан пораст смртности подудара се с пандемијом КОВИД-19, али подаци "Еуростата" не класификују смртност према узроку смрти, полу и старости.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.

29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

МАЊЕ ПАПИРА, ВИШЕ ЕЛЕКТРОНСКИХ УСЛУГА: Резултати пројекта „еУправа за све“