КОНТЕ ЧЕКА НА ОДЛУКУ СЕНАТА: Нови изазаов за премијера Италије

И. СТАНОЈЕВИЋ

19. 01. 2021. у 20:32

ПОСЛЕ поверења које је добила у Доњем дому италијанског парламента, коалициона влада у Риму суочила се синоћ са ванредним изјашњавањем о својој будућности и у Горњем скупштинском дому, Сенату.

КОНТЕ ЧЕКА НА ОДЛУКУ СЕНАТА: Нови изазаов за премијера Италије

Фото Танјуг/АП

Уочи тог другог гласања, премијер Ђузепе Конте поручио је да је "веома тешко управљати онима који непрестано минирају политички терен".

Његов кабинет, испуњен министрима левог центра, оптужен је за изостанак рестриктивних мера, услед чега је пандемија вируса корона дубоко потресла све сфере друштва.

Коалициона италијанска влада запала је у кризу коју је изазвала мала партија Италија вива, лидера Матеа Ренција. Он је, наиме, после ултиматума и претњи, пре недељу дана са министрима из своје странке, напустио коалицију. Контеова влада се распала, а премијер се суочио са гласањем о поверењу.

- Пандемија је епохални изазов због којег смо морали да радимо веома опрезно и да одмеравамо сваки корак у веома тешким условима - казао је Конте уочи изјашњавања у Сенату. - У протеклим месецима, већина која чини владу показала је способност и велику одговорност. Наше снаге морају бити усмерене на хитне одговоре које намеће пандемија.

Међутим, у очима оних који нас гледају, пре свега грађана, полемике и свађе изгледају несхватљиво и стерилно.

ДОЖИВОТНА СЕНАТОРКА

ИТАЛИЈАНСКА штампа јуче је известила о потезу доживотне сенаторке Љиљане Сегре (90), која је, упркос позним годинама, из Милана допутовала у Рим да би присуствовала гласању о поверењу Контеу. Сенаторка Сегре има 90 година, преживела је концентрациони логор Аушвиц и упркос савету лекара да не путује, проценила "да је ово момент када треба помоћи влади и земљи".

Фото Танјуг/АП

Како су писали светски медији, Конте је, да би добио подршку либерала и партија центра, обећао реструктурирање владе у правцу модернизације и хитних корака на превазилажењу рецесије, коју је убрзала пандемија ковида 19.

Уколико Контеов маневар ипак не уроди плодом, десничарске снаге у Италији, пре свих Форца Италија, бившег премијера Силвија Берлусконија и Лига, Матеа Салвинија, добиће снажан ветар у леђа. На ванредним изборима ове и њима по политичком програму сродне странке, могле би да инкасирају гласове Италијана разочараних у политичку, економску, безбедносну, а изнад свега у здравствену ситуацију у земљи.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (0)

ХУМСКА ЗАВИЈЕНА У ЦРНО! Преминуо легендарни фудбалер Партизана