ФРАНЦУСКА ПОЈАЧАВА МЕРЕ: Полицијски час од 18 до 6 сати

Г.Чворовић

14. 01. 2021. у 20:48

ЗБОГ актуелне епидемиолошке ситуације, у Француској су у четвртак пооштрене мере. Почетак полицијског часа у целој земљи померен је са 20 на 18 сати већ од суботе, и трајаће, као и до сада, до 6 сати ујутро, свакога дана. Ова мера ће бити на снази најкраће 15 дана. Самим тим, и продавнице ће се затварати у исто време.

ФРАНЦУСКА ПОЈАЧАВА МЕРЕ: Полицијски час од 18 до 6 сати

FOTO: EPA

- Вирус наставља активно да циркулише читавом Европом – поручио је премијер Жан Кастекс који се, овом приликом, у присуству неколико министара обратио јавности.

Међу другим мерама су и увођење обавезног теста за улазак у Француску из земаља које нису чланице ЕУ, уз седмодневну самоизолоацију по доласку, после чега је потребно урадити још један тест. Када је реч о држављанима чланица ЕУ, решење ће се тражити на предстојећем јануарском самиту лидера.

- Ситуација остаје забрињавајућа, иако се глобално стабилизовала – поручио је премијер Кастекс и стање у Француској оценио као "контролисано, али осетљиво".

Он је истакао да је ситуација у Француској релативно добра у односу на земље у окружењу и остале чланице ЕУ, с око 16.000 новозаражених дневно у просеку. Пристисак на болнице је оценио као стабилан али висок. Забринутост изазивају нове варијанте, британска и јужноафричка, које су, за сада, у мањем броју присутне на француском тлу. Премијер је поручио да треба све учинити да оне не постану доминантне, због чега се и предузимају нове мере.

Школе, међутим, и даље остају отворене, што француске власти сматрају друштвеним приоритетом. Иако ђаци не иду у школу у Великој Британији, Ирској, Немачкој, Италији или Данској, у Француској ће се и даље одржавати настава, али уз додатне мере, као што је увођење тестирања 300.000 ђака и наставника недељно. Ојачаће се и санитарне мере у ђачким мензама, док се тренутно суспендују школске и ваншколске спортске активности у затвореном простору.

Премијер је, међутим, истакао да, уколико ове мере не буду довољне, у случају додатног погоршања ситуације, није искључена нова, трећа општа изолација становништва.

Жан Кастекс је нагласио да сада све напоре треба сконцентрисати на кампању вакцинисања. До сада је у земљи, од 27. децембра, цепљено 318.000 људи, од чега само у четвртак 70.000, што је знак да кампања добија на залету. Тренутно се вакцинишу житељи старачких домова, а од понедељка ће то моћи да учине и сви грађани старији од 75 година, као и они са екстремним кормобидитетом, као што су оболели од малигних обољења, без обзира на године старости.

До краја јануара, према премијеровим речима, требало би да буде вакцинисано више од милион људи. У приоритетну групу спада око 6,4 милиона људи, а до краја фебруара би цепиво требало да прими 2,5 милиона, односно 4 милиона ако буду одобрене нове вакцине.

Интересовање грађана за вакцинисање расте, саопштио је министар здравља Оливије Веран, што је истакао као добру вест. Сајт здравствене службе је пребукиран због великог броја посета.

Иако је раније било планирано да се вакцинсање врши код лекара опште праксе, приступ је промењен, па се сада отварају центри за вакцинацију. Од понедељка ће их у целој земљи бити око 700.

- Приступ вакцинисању нам омогућује да се надамо прогресивном изласку из кризе до лета – дао је наду премијер.

Кастекс је такође поручио да се на здравствену кризу неће надовезивати и економска, па је тако најавио продужетак постојећих мера финансијске подршке, уз неке новине. Затворене фирме су до сада добијале до 10.000 евра помоћи месечно, у случају да изгубе 70 одсто обрта, а убудуће ће моћи да бирају између ове мере, или дотирања до 20 одсто изгубљене зараде до висине од чак 200.000 евра месечно, за оне који зарађују много више. Такође, великим фирмама, с преко милион евра обрта месечно, биће надокађени и трошкови кирије.

Затворене и тешко погођене фирме ће и даље бити ослобођене пореза и доприноса, док ће запосленима из предузећа која не раде, новац за плате и даље дотирати држава. Биће омогућена и обустава враћања кредита до годину дана. Нове мере ће, према речима министра економије, финансија и развоја Брина Ле Мера, коштати 4 милијарде евра месечно. Ле Мер је обећао да, без обзира на то, порези неће бити повећани, као и да ће се наставити с њиховим раније предвиђеним смањењем.

Ресторани, кафеи, барови, музеији, позоришта, биоскопи, сале за вежбање и жичаре на скијалиштима, до даљњег, остају затворени.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)