"АСТРА-ЗЕНЕКА" И "СПУТЊИК" - ЈЕДАН "УБОД": Револуционарна сарадња Универзитета Оксфорд и Института "Гамалеја" у борби против ковида 19

Горан Чворовић - стални дописник из Париза

13. 12. 2020. у 21:25

РУСКО цепиво "спутњик V" и вакцина "АЗД 1222" из британско-шведске лабораторије "Астра-Зенека" спојиће се у једну, нову, заједничку вакцину, следеће генерације, која ће имати још боље перформансе!

АСТРА-ЗЕНЕКА И СПУТЊИК - ЈЕДАН УБОД: Револуционарна сарадња Универзитета Оксфорд и Института Гамалеја у борби против ковида 19

Фото Танјуг-АП

Ова "револуционарна" вест уједно значи и велико признање за руску инјекцију на коју су на Западу гледали суревњиво још од када се појавила.

Руски фонд за директне инвестиције, који учествује у развоју вакцине "спутњик V", предложио је 23. новембра сарадњу "Астра-Зенеки" која је то прихватила. Оба цепива су заснована на принципу људског аденовируса као вектора. "Западна" вакцина ће користити један од два вектора на основу којих функционише руска.

Из британско-шведске лабораторије су већ најавили да ће заједничка клиничка испитивања комбинованог цепива започети крајем децембра. У кампањи ће учествовати особе старије од 18 година. Руско цепиво је јединствено по томе што користи два вектора.

"Астра-Зенека" ће један руски вектор укључити у своју вакцину и тако је побољшати. Институт "Гамалеја" и Универзитет Оксфорд ће на овај начин сјединити знања и истраживања, у циљу да се појача делотворност серума против короне. Из "Астра-Зенеке" поручују да комбинација различитих вакцина против ковида 19 може да буде важна етапа ка већој заштити, због бољег имуноодговора и веће приступачности.

Према ранијим подацима, британско-шведско цепиво је ефикасно 70,4 одсто, а руско 92. Нова вакцина би, тако, требало да буде још ефикаснија.

- Одлучни смо да развијемо партнерство у будућности и једва чекамо да започнемо заједничку производњу чим нова вакцина покаже своју ефикасност током клиничких испитивања - истакао је директор Руског фонда Кирил Дмитријев.

Он је уједно нагласио да је реч о јединственом примеру научне сарадње у свету, који би требало да има одлучујући улогу у коначној борби против пандемије. Дмитријев је позвао и друге да следе њихов пример.

Када се летос појавила руска вакцина као прва против ковида 19, на Западу су сумњичаво вртели главом, истичући да је регистрована прерано, пре треће фазе клиничког испитивања. Оно је касније ефикасно извршено на преко 40.000 добровољаца, док су научна истраживања показала да је руско цепиво врло ефикасно и сигурно, што је објављено и у референтним часописима.

И поред тога, у ЕУ се готово искључиво говорило о три вакцине, онима које су развиле "Модерна", "Астра- -Зенека" и "Фајзер", а Русе су истовремено оптуживали за "вакциналну дипломатију".

Међутим, очигледно наступа нова фаза у односима, сарадњом која треба да одагна све сумње у ефикасност руске вакцине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

САМО НА 2 САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана