ФРАНЦУСКА ЋЕ УГРАЂИВАТИ ЧИПОВЕ У ВОЈНИКЕ: Биће отпорни на стрес и бол, а постојаће могућност контроле из даљине

Танјуг

11. 12. 2020. у 12:03

НЕКОЛИКО дана након што је високи амерички обавештајни званичник изјавио да Кина настоји да развије вештачки побољшане војнике, француска војска добила је дозволу за развој бионичких војника уз тврдње да не жели да заостаје за напретком других земаља.

ФРАНЦУСКА ЋЕ УГРАЂИВАТИ ЧИПОВЕ У ВОЈНИКЕ: Биће отпорни на стрес и бол, а постојаће могућност контроле из даљине

Фото: ЕПА

Иако Француска наговештава повлачење јасних етичких линија које би заштитиле "човечност" војника, научници упозоравају на могуће последице неовлашћеног мењања људског гена.

Француска војска добила је зелено светло за развој бионичких војника отпорних на бол и стрес и обдарених додатном можданом снагом захваљујући имплантатима микрочипа, пише лондонски Тајмс, истичући да је одобрење стигло од Етичког одбора министарства оружаних снага који је навео да Француска треба да иде у корак са земљама које већ раде на развијању супервојника.

Одбор је изнео детаље истраживања која укључују пилуле за дуготрајну будност војника и за побољшање слуха, као и проучавања имплантата који ослобађају смирујуће супстанце или "побољшавају мождани капацитет". Проучавали су се и лекови који војницима омогућавају да лакше подносе бол или који би побољшали њихову менталну отпорност ако би војник био заробљен.

У току су и истраживања имплантата који омогућавају команди да из даљине очитава психофизичке параметре војника или да их лоцира на бојном пољу. Други имплантати могу помоћи војницима да разликују пријатеља и непријатеља, наводи се у извештају војног етичког одбора.

Извештај такође напомиње да морају постојати заштитне мере којима би се зауставила било каква побољшања која одузимају "човечност" војника.

Француски војни етички одбор наглашава да је "неопходно" повлачење јасних етичких линија којима се забрањују еугеничке и генетске праксе у истраживањима за побољшање перформанси француских војника, преноси БиБиСи.

- Људска бића већ дуго траже начине да повећају своје физичке или когнитивне способности како би се борили у ратовима - упозорава извештај одбора објављен почетком недеље, уз напомену да и друге државе истражују такве могућности.

Француска министарка одбране Флоранс Парли указала је на потребу унапређивања војске. Она је у првој недељи децембра нагласила да Француска није одмах планирала да развије "инвазивну" технологију за војнике.

- Али морамо се суочити с чињеницама - додала је Парли.

- Не деле сви наше скрупуле и морамо бити спремни на све што нас очекује у будућности.

Иако су француске оружане снаге добиле дозволу за развој супервојника у интервенцијама које укључују медицинске третмане, протетику и имплантате који побољшавају "физичке, когнитивне, перцептивне и психолошке капацитете", војни етички одбор је, указује СиЕнЕн, забранио било какве промене које би могле утицати на способност слободне воље војника или које би утицале на њихову реинтеграцију у цивилни живот.

Објављивање извештаја уследило је пошто је  директор америчке Националне обавештајне службе Џон Ратклиф у Волстрит џурналу почетком децембра изразио забринутост због кинеске претње САД и светској демократији, оптужујући Пекинг да је спровео тестирање на припадницима Народноослободилачке војске у нади да ће развити војнике с "биолошки побољшаним способностима"

После чланка, истиче Си, кинеско Министарство спољних послова оштро је реаговало позивајући "неке политичаре с америчке стране" да "престану производити и ширити политичке вирусе и лажи".

Иако тврдње директора америчке обавештајне службе у Волстрит журналу до сада нису потврдили службеници његове канцеларије као ни ЦИА, амерички научници су прошле године објавили рад у којем су испитивали кинеске амбиције о примени биотехнологије на бојном пољу, указује ЕнБиСи њуз.

Стручњак за кинеске одбрамбене технологије у Центру за нову америчку сигурност Елса Каниа и саветник за кинеска питања и бивши официр америчке морнарице Вилсон Ворндик испитивали су заинтересованост Кине за употребу технологије за уређивање гена ради побољшања људских - а можда и војничких - перформанси.

Конкретно, додаје ЕнБиСи њуз, научници су написали да кинески војни истраживачи испитују потенцијал технологије за уређивање гена ЦРИСПР, која се користи за лечење генетских болести и модификовање биљака и коју западни научници сматрају неетичном у настојањима да буде примењена на људским генима.

Један истакнути кинески генерал, приметили су, изјавио је 2017. да ће "модерна биотехнологија и њена интеграција с информационим, нано (технолошким) и когнитивним доменима имати револуционарни утицај на оружје и опрему, борбене просторе, облике ратовања и војне теорије".

Ворндик је у телефонском интервјуу за ЕнБиСи њуз казао да је мање забринут око предности на бојном пољу које би такво истраживање могло пружити од последица неовлаштеног мењања људских гена.

- Кад почнемо да се поигравамо с генетским организмима, могло би доћи до непредвиђених последица - рекао је он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (7)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)