ИНТЕРВЈУ Владимир Генадијевич Соловјов: О Русији на Западу пишу или лоше или никако, медијски рат који предводи Вашингтон неће ослабити

Бранко Влаховић - стални дописник из Москве

06. 12. 2020. у 17:00

И ПОСЛЕ доласка нове америчке администрације, медијски рат против Русије неће попустити, може се само појачати. Нажалост, перспектива односа САД и Русије је лоша, па се ништа неће променити ни у односу америчких медија према Москви. Волео бих да се нешто позитивно догоди, али моје прогнозе нису оптимистичне.

ИНТЕРВЈУ Владимир Генадијевич Соловјов: О Русији на Западу пишу или лоше или никако, медијски рат који предводи Вашингтон неће ослабити

Владимир Генадијевич Соловјов

Овако, ексклузивно за "Новости", политичку цензуру на "Јутјубу" и "Гуглу" коментарише Владимир Генадијевич Соловјов, председник Савеза новинара Русије, новинар са великим међународних искуством. Руска федерална служба Роскомнадзор, која прати сферу веза и комуникација упутила је протестно писмо овим америчким компанијама због цензуре одређених политичких емисија. Група посланика владајуће Јединствене Русије је отишла корак даље, па је предложила Думи закон по коме би се блокирали они амерички медији који цензуришу руске ауторе и канале. Посланици кажу да су им се руски медији жалили да их дискриминишу и на "Твитеру", "Фејсбуку", "Википедији"...

* Како је реаговао Савез новинара Русије?

- Ми смо као Савез писали писма "Јутјубу", али нам ништа нису одговорили. Као новинар, против сам било каквих забрана. Мислим да не би било добро да се блокира "Јутјуб" јер њега гледа велики број младих људи у Русији, па би то могло код њих да изазове незадовољство. Али, могле би се употребити друге мере као што је, на пример, новчано кажњавање.

* Друштвене мреже не цензуришу само новинаре, него и председника Путина?

- Кад им се не свиђа то што говори руски председник, и њега блокирају на моћним америчким мрежама. Недавно су блокирали и приказивање ТВ филма о трагедији у Беслану када су 1. септембра 2004. чеченски терористи заузели школу и трећег дана направили масакр. Био сам у Беслану као новинар, и могу да кажем да је тај филм добар и објективан. Испада да је у Америци цензура забрањена само за домаће медије, али што се тиче садржаја из других земаља, све што им се не допада они блокирају. Не цензуришу Американци само Русе, него све садржаје који им нису по вољи. Та политичка цензура је доведена до апсурда. Примера ради, пред Дан победе 9. маја, блокирали су познату фотографију како црвеноармејац поставља заставу на зграду немачког Рајхстага у Берлину.

* У САД нису "гунђали" све док су руски медији били инфериорни у односу на америчке, што сада више није случај.

- Неспорно је да су руски медији знатно напредовали, битно је подигнут професионални ниво, па су телевизијске репортаже и извештаји са терена знатно бољи и интересантнији. Сада кад су руски новинари бржи, професионалнији и убедљивији, Американцима то много смета. Зато покушавају да спрече приказивање, или отежају рад "Русије данас" и Спутњика, јер не желе да се чује и види и друга страна. Американцима је одговарало кад су њихови моћни ТВ канали имали монопол на истину.

* Да ли ви као новинарска организација на међународним скуповима разговарате о коректним односима и штетности политичке цензуре?

- На више важних скупова, као што је Конгрес новинара у Тунису, а потом и на састанку у Паризу, говорио сам о проблему цензуре. Нажалост, у многим западним медијима о Русији може да се пише само лоше, или никако. Наравно да колеге знају да је истина оно што сам говорио о медијском третману Русије, па су у паузи долазили и честитали ми. Колеге су ми искрено потврдиле да у редакцијама не желе да објављују њихове текстове о Русији ако су интонирани позитивно.

* Дуго сте били дописник руске телевизије из Београда. Имали сте прилику да видите како су западни новинари били неправедени према Србима. Јесте ли разговарали о томе са њима?

- Западни дописници су избегавали ту тему, нису хтели да разговарамо. Али, мени је било јасно из њихових ставова да је један број био заиста убеђен да су Срби чинили злодела, док је већина одрађивала оно што су им унапред "задали" као истину у њиховим амбасадама и редакцијама. У таквим случајевима не помажу никакви разговори и аргументи. Велика већина западних новинара само је, фактички, понављала оно што су говорили њихови званичници.

КАЗНЕ

УКОЛИКО се закон који су предложили руски посланици усвоји, они сајтови који блокирају руске ауторе могли би заузврат такође бити блокирани. Осим тога предвиђа се и новчана казна од 40.000 долара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)