НАЈНОВИЈА СТУДИЈА Корона у Италији кружила још у септембру 2019.
НАЈНОВИЈА студија Института за туморе у Милану и Универзитета у Сијени показало је да је вирус ковид-19 Италијом циркулисао још почетком септембра 2019. године, много пре него што се досад веровало.
Фото: Танјуг/АП
Главни аутор студије научни директор Ђовани Аполоне објавио је ту студију у часопису Тумори журнал.
Серолошким тестирањем узорака крви 959 особа које су учествовале у истраживању рака плућа између септембра прошле и марта ове године код 11,6 одсто испитаника откривена су антитела на корона вирус, а код 14 одсто је откривено да су антитела имали већ у септембру, пише италијанска Републица.
Показало се да су четири случаја из прве недеље октобра била позитивна на антитела која неутрализују вирус, што значи да су се заразили у септембру, рекао је Аполоне за Ројтерс.
-Ово је главно откриће - људи без симптома не само да су били позитивни након серолошких тестова, већ су имали и антитела која су могла убити вирус. То значи да нови корона вирус може дуго циркулисати међу становништвом и са ниском стопом смртности, не зато што нестаје, него да би опет нагло ударио - додао је он.
Како се наводи, у истраживању су учествовале особе старости између 55 и 65 година, а сви су били пушачи.
Скоро 60 одсто испитаника били су мушкарци, а 50 одсто њих становници Ломбардије.
Налази крви показују и да је у септембру 2019. вирус потенцијално био присутан у пет италијанских регија, а у укупној анализи узорака од септембра до марта пронађен је барем један позитиван случај у свих 13 региона.
-За оне људе код којих су антитела пронађена из узорака крви датих у септембру зараза се врло вероватно догодила у августу - рекао је Аполоне.
Први званични случај корона вируса у Италији забележен је 19. фенруара.
Двоје научника, биолог Енрико Бући са Универзитета Темпле и имунолог Антонела Виола са Универзитета у Падови, скептично је око ове студије и наводе да је оно што је студија открила заправо унакрсна реактивност 10 одсто светске популације која се сусрела са једним од осталих корона вируса, која је развила неки облик заштите од новог корона вируса.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
НЕСТАО ПРЕ 20 ГОДИНА, ПРОНАЂЕН МРТАВ У ШИБЉУ: Тело идентификовано по зубима, МИСТЕРИЈА и даље није решена
Расел Скози, ИТ стручњак из Велса који је нестао 2002. године, пронађен је мртав после више од 20 година у густом шибљу недалеко од Свонсија. Његови посмртни остаци идентификовани су помоћу стоматолошких картона, али...
24. 07. 2026. у 16:35 >> 17:07
ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда
НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.
24. 07. 2026. у 16:00
ДЕЧАК ЈЕО КОБАСИЦУ И УМРО: "Кад би знали шта крпељ може..." Први смртни случај у свету
РЕЧ је о првом познатом смртном случају на свету узрокованом овом алергијом.
23. 07. 2026. у 07:19 >> 23:04
Коментари (1)