ПОД БУДНИМ ОКОМ ЦЕЛОГ СВЕТА: Зашто нема велике радости код руских научника који су направили вакцину против короне

Novosti online

19. 08. 2020. у 10:22

Заменик директора националног истраживачког центра „Гамалеј“ Дeнис Логунов у ексклузивном интервјуу за Спутњик рекао је да научници са његовог института не осећају превелику радост због добијања привременог одобрења за производњу вакцине против короне.

ПОД БУДНИМ ОКОМ ЦЕЛОГ СВЕТА: Зашто нема велике радости код руских научника који су направили вакцину против короне

Илустрација / Фото Танјуг-АП

Они знају да је пред њима још велики посао.

Светска здравствена организација (СЗО) вас је критиковала, јер њихови представници нису видели никаква научна истраживања. Можете ли нам рећи нешто о сарадњи са представницима СЗО?

– Пракса је таква да ми прво представљамо резултате експертима Министарства здравља Русије. Циљ је био да се у нaјкраћем могућем року, али безбедно и ефикасно добије вакцина, што је и урађено, а да се тек онда документа преводе на енглески језик и да се пишу научни радови. Са једне стране, то не одвлачи људе од посла, са друге стране тако се не врши притисак на експерте, који анализирају податке. Одлука о објављивању података одобрених од Министарства здравља ће омогућити непристрасну експертизу.

Сада, када смо регистровали вакцину, објавићемо чланак на енглеском језику у признатом међународном часопису. Чланак ће проћи експертску оцену уредника и рецензената. То није један или два дана, процес мора да траје неко време, али у сваком случају материјал је сакупљен и дајемо га на штампу.

Да ли су сарадници националног истраживачког центра „Гамалеј“ осетили неки притисак власти током припреме вакцине?

– Не, наша влада је само предлагала помоћ. Желим да нагласим да се произвођач вакцине, када добије привремено одобрење, налази у веома тешким условима уз строгу контролу са свих страна. Зато нема неке велике радости: „Ура, направили смо“. Ми морамо још много и напорно да радимо како бисмо имали квалитетан производ, на нама је велика одговорност. И у трци за количинама, наш је приоритет да не губимо квалитет и да гарантујемо да ће људи добити добру вакцину. Притискати људе и говорити им да ураде више и квалитетније је глупост. Сви схватају да то тако не може, постоје одређене производне могућности. А како би се појавила могућност да се направи више доза вакцине, председник, влада, Руски фонд за директне инвестиције (РДИФ), директор нашег института Александар Гинцбург су урадили све што је у њиховој моћи, како би пронашли финансије за повећање производних капацитета. То је помоћ, а не притисак.

Како планирате да повећате производне капацитете?

– Очекујемо да ће масовна производња вакцине почети у септембру 2020. године. План је да се крајем 2020. године производи до 200 милиона доза вакцине, ако будемо ангажовали све производне погоне, укључујући међународне. Руски фонд за директне инвестиције финансира покретање производње вакцине на бази производних могућности својих компанија „Р-Фарм“ и „Бинофарм“, које улазе у састав групе компаније „Алиум“.

Поред тога Руски фонд за директне инвестиције указује и на огромно интересовање за вакцину у свету и планира да спроведе, независно од руске, трећу фазу клиничких испитивања у разним државама, као што су Саудијска Арабија, Уједињени Арапски Емирати, Бразил, Филипини. Планира и да започне масовну производњу у сарадњи са локалним фондовима држава као што су Индија, Јужна Кореја и Бразил. Проучавају се могућности производње вакцине у Саудијској Арабији, Турској и на Куби.

До сада је више од 20 држава изразило интересовање за вакцину „Спутњик V“, међу њима су Уједињени Арапски Емирати, Саудијска Арабија, Индонезија, Филипини, Бразил, Мексико и Индија.

(Извор: Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (3)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати