ФОРБС: Kинески електрични аутомобили постаће глобално доминантни
ЕЛЕКТРИЧНИ аутомобили произведени у Kини доминираће глобалниим тржиштем, сматра амерички пословни магазин Форбс и наводи да је Kина у кораку са западним светом када је у питању производња ове врсте возила, па чак и у неким сегментима га је премашила.
Фото:
У најмногољуднијој земљи света 2019. је било 2,58 милиона електричних аутомобила, у Европи 970.000 и у САД 880.000, подаци су Међународне агенције за енергију, преноси Танјуг.
Осим тога, у Kини постоји највећи број станица за пуњење батерије возила у односу на остатак планете, а тај број се повећава и чини 82 одсто од укупног повећања броја таквих станица свету, преноси Банкар.ме.
У Kини се производе електрични аутомобили врхунског квалитета и постали су врло конкурентни на тржишту, а као пример за то може се навести Xпенг П7 који је сличан Теслином моделу 3.
Од нула до стотину километара на сат П7 убрзава за само 4,7 секунди и има врло атрактиван дизајн, а његова цена је 36.000 долара.
Ово није једини кинески електрични аутомобил који је конкурентан онима из остатка света, јер су ту и други модели који су конкуренција у другим аутомобилским сегментима.
Нижа цена, све бољи квалитет и атрактивнији дизајн нису једине предности кинеских аутомобила, него постоје и други фактори који их чине све конкурентнијим, а један од њих је тај да је Kина највећи произвођач литијума у свету - ресурса потребног за производњу батерија.
САД производе само два одсто литијума у односу на остатак света.
Форбс процењује да ће садашња политика западних земаља онемогућавати доминацију кинеских електричних возила и у овом делу планете, али је питање када ће се то променити, односно колико су одрживе протекционистичке политике.
Препоручујемо
БАРСЕЛОНА ГУБИ 3.000 РАДНИХ МЕСТА: Нисан одлаже затварање фабрика за пола године?
21. 07. 2020. у 23:23
"ШПИЈУНИРАЊЕ СИЈАРТА ОЗБИЉАН НАПАД НА МАЂАРСКУ" Орбан: Без одлагања ово испитати
23. 03. 2026. у 12:17
БУКТИ РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: "Војне активности не треба да угрозе нуклеарну електрану Бушер" (ВИДЕО)
23. 03. 2026. у 07:14 >> 12:07
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)