НАПЕТО ИЗМЕЂУ ЈЕРМЕНИЈЕ И АЗЕРБЕЈЏАНА: Артиљеријом гађају преко границе

Б. Влаховић

16. 07. 2020. у 13:39

ОД СТАЛНОГ ДОПИСНИКА МОСКВА ВОЈНЕ јединице Јерменије и Азербејџана и данас су наставиле да артиљеријом гађају једни друге.

НАПЕТО ИЗМЕЂУ ЈЕРМЕНИЈЕ И АЗЕРБЕЈЏАНА: Артиљеријом гађају преко границе

Фото: Пред.админ.Азерб

У Бакуу, главном граду Азербејџана, тврде да су Јермени покушали да направе продор на   азербејџанску територију у Товузком  реону. Хаубицама и минобацачима су гађана села са друге стране границе. На срећу нико није погинуо.


У Јеревану тврде да су њихови војници спречили упад азербејџанских     диверзаната. Јермени тврде да су уништили један противнички тенк, док то у Бакуу демантују и тврде да су они оборили једну јерменску  беспилотну летелицу.

Једино је неоспорно да са повременим прекидима артиљерија са обе стране грми. Да се све може брзо претворити у жестоки  рат потврђује и данашња изјава председника Азербејџана Иљхама Алијева, који је на седници владе казао да су му се смучили бесмислени преговори о решењу конфликта у Карабаху. Он је поручио представницима Русије, САД и Француске, који су посредници у решавању тог територијалног спора, да су им дозлогрдила бесмислена преговарања.

Већ раније је Алијев рекао да је Азербејџан спреман да ратом врати  своју територију. Он је и данас на седници владе казао: Ми знамо шта и када требамо да радимо. Нека о томе размисле и посредници.

Није тајна да је Азербеџан задњих десетак година уложио велики новац у куповину савременог оружја и технике из Русије, као и Турске. Наоружали су се и Јермени, тако да би нови рат био велико крвопролиће. Својевремено су Јермени били боље наоружани, али више није тако. Последњих година Јермени су набавили многохваљене  ракетне системе „Искандер“, затим авионе СУ-30, ПВО  системе „Тор“.

У Јерменији Руси имају своју велику војну базу. Интересантно да  Азербејџан води независну политику и није заинтересован за улазак у НАТО, нити у било који војни савез.
Непријатељство између  Азербејџана и Јерменије има  дугу историју. Али спор око Нагорног Карабаха тиња од 1988. када је у  фебруару та аутономна област објавила да излази из састава Азербејџана. У току рата 1992. до 1994. Азербејџан је изгубио контролу над Нагорним Карабахом и још седам рејона, који су били у његовом суседству. Преговори о мирном  решењу се воде од 1992., али  тзв. Минска група у којој су Русија, САД и Француска до сада није могла  да реши проблем. Јермени не желе да се врате у састав Азербејџана, а у Бакуу поручују да ће кад-тад вратити територије, ако треба и силом.

ЈЕРМЕНИ КРИЈУ ЖРТВЕ

Најновији сукоб је почео у недељу 12. маја, али је настављен и у понедељак и уторак. Пуцало се у Товузском рејону Азербеџана и Тавушкој области  на североистоку Јерменије. Као и много пута до сада, обе стране су оптуживале једна другу да су прве почеле. За разлику од  Азербејџанаца, који признају да им је погинуо један генерал и један пуковник, као и три војника, Јермени  не наводе колико су имали жртава. Тврде да су само два полицајца рањена. Немогуће је да у јерменским утврђењима на граници нико није   настрадао.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024