ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ВЕЋ САДА ОТПУШТА ЧАК И МЕНАЏЕРЕ: У Италији синдикални скупови после отпуштања запослених у информисању

УКУПНО 42 радна места менаџера и особља, које је радило на истраживању тржишта у "Нилсен медији", у Асагу, недалеко од Милана, замењена су вештачком интелигенцијом (ВИ).

ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ВЕЋ САДА ОТПУШТА ЧАК И МЕНАЏЕРЕ: У Италији синдикални скупови после отпуштања запослених у информисању

Фото: Скриншот Икс/Brett Adcock


Зарад профита, радници су отпуштени, а ВИ ће преузети њихове послове. Тај "поступак колективног отпуштања" дешава се четврти пут за три године, јер за ову мултинационалну компанију са седиштем у Њујорку аутоматизација је нова корпоративна стратегија.
Био је то подстицај да се у Анкони организује синдикални састанак о гаранцијама за широк спектар радника запослених у информисању. Број младих новинара испод 40 година, који су 57 одсто мање плаћени од старијих, већ је пао са 53 на 30 одсто. А сада ВИ додатно компликује слику, јер су чланци генерисани машином већ премашили број оних које су написали новинари.
- Суочавамо се не само са краткорочним економским падом, већ кризом у систему издаваштва. Ако је одговор на кризу замена људског рада машински генерисаним производима, без правила, заштите и нових модела запошљавања, не само да угрожавамо стотине радних места, већ слабимо квалитет и независност информација. Потребне су нам нова политика издаваштва, преговарање о коришћењу ВИ, озбиљан план за нове генерације, јер без пристојног рада нема ни слободних информација - апелује Пјерђорђо Северини, регионални секретар синдиката новинара "Марке".
Ипак, чак и у новинама које су одмакле у коришћењу ВИ, и даље је незаменљива контрола новинара, одговорних за проверу. n

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

"НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ" Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће амерички ваздушни удари на Иран бити настављени и наредних дана, уз упозорење да ће бити све интензивнији уколико Техеран не пристане на споразум, додајући да тренутно не жели преговоре са Ираном.

15. 07. 2026. у 20:30

Коментари (0)

СВЕТСКИ ДАН ВЕШТИНА МЛАДИХ:  Указивање на значај оспособљавања младих за запошљавање, достојанствен рад и предузетништво