"ОВО ЈЕ ОПАСНА ИГРА" Мерц из Минхена: Светски поредак какав познајемо више не постоји
НЕМАЧКИ канцелар Фридрих Мерц изјавио је данас да светски поредак, какав познајемо и који је заснован на правима и правилима, више не постоји, јер се тренутно уништава.
AP Photo/Michael Probst
Он је на отварању Минхенске безбедносне конференције рекао да је та Конференција одувек била "сеизмограф политичке ситуације" и додао да смо последњих година сведочили све већим тензијама и сукобима у свету, укључујући руску агресију на Украјину.
- Заједно смо ушли у еру коју поново врло отворено обележавају моћ и политика великих сила - рекао је Мерц.
Према његовим речима Кина жели да буде лидер у обликовању света и за то је годинама припремала терен стратешким стрпљењем, а у догледној будућности, Пекинг би могао да буде равноправан са САД у војном смислу.
- Кина систематски користи туђе зависности и редефинише међународни поредак у своју корист. Ако је након пада Берлинског зида постојао униполарни тренутак, он је одавно прошао. Право САД на лидерство је оспорено и могуће изгубљено. Повратак политици моћи, међутим, није укорењен само у ривалству између великих сила, то је такође одраз немирних, узнемирених друштава у временима револуционарних промена. То је израз жеље, такође у многим демократским државама, жеље за снажним лидерством у глобализованом свету у којем се посебно демократске државе приближавају границама своје способности деловања - рекао је он.
Додао је да се чини да политика великих сила даје снажне и једноставне одговоре, барем великим играчима и барем на први поглед.
-Нажалост политика великих сила се окреће од света у којем се све већа повезаност преводи у владавину права и мирне односе између држава- рекао је он. Сматра и да политика великих сила има своја правила - брза је, оштра и често непредвидива, боји се властитих зависности, али користи зависности других и, ако је потребно, чак их и искоришћава.
Према његовим речима, у средишту овога стоји битка за сфере утицаја, зависности и покорност, где природни ресурси, технологије и ланци снабдевања постају алати за преговарање.
- Ово је опасна игра. У почетку за мале играче, али касније вероватно и за велике играче. И наши пријатељи у САД се томе прилагођавају брзим темпом. Схватили су властиту потребу да у неким областима сустигну Кину и извлаче радикалне последице у својој стратегији националне сигурности. То раде на свој начин који не успорава овај тренд, већ га убрзава. И ми, Европљани, се такођер припремамо за ово ново доба. И долазимо до другачијих закључака него, на пример, администрација у Вашингтону. Наш примарни задатак као Европљана, а наравно и као Немаца, јесте да данас прихватимо ову нову стварност, али то не значи да је прихватамо као неизбежну судбину - рекао је Мерц.
Нагласио је да је немачка спољна политика последњих деценија имала нормативни вишак и да је са најбољим намерама, критиковала кршења међународног поретка широм света.
- Често је опомињала, захтевала и грдила, али није била довољно забринута због чињенице да јој често недостају средства за решавање проблема. Овај јаз између амбиције и могућности постао је превелик - рекао је Мерц.
(Танјуг)
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
МИСТЕРИЈА КОЈА ГОДИНАМА ПРОГАЊА СРБИЈУ: Шта је мајка пронашла на месту где је страдао њен син?
ФИЛИП Томовић имао је 17 година када је његов живот трагично прекинут, а случај његове смрти годинама касније остао је један од најпотреснијих догађаја који се повезује са причама о деловању сатанистичких и окултних група у Србији.
09. 07. 2026. у 13:29
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)
ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.
08. 07. 2026. у 17:19
Коментари (2)