ЛАВРОВ "ПОХВАЛИО" АМЕРИКУ: САД су једине које траже решење за окончање рата у Украјини
МОСКВА очекује да Вашингтон достави прелазну верзију плана за решење у Украјини, договореног са Европљанима и Украјинцима, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
Фото: Tanjug/AP
Он је рекао да Русија очекује да је САД обавесте о резултатима разговора са Украјином и да се нада да ће се то догодити у догледној будућности, преноси РИА Новости.
- Имамо канале комуникације са нашим америчким колегама и они се користе. Очекујемо да они представе верзију коју сматрају привременом у смислу завршетка фазе усаглашавања овог текста са Европљанима и Украјинцима - рекао је Лавров новинарима након заједничког састанка колегијума руског и белоруског министарства спољних послова.
Процене Русије у вези са планом председника САД Доналда Трампа за Украјину остају на снази, а Москва поздравља чињеницу да су у основи овог документа разумевања постигнута на самиту на Аљасци, нагласио је Лавров.
Русија цени став САД, јер је једини западни лидер који преузима иницијативу у потрази за решењем сукоба у Украјини, изјавио је руски министар спољних послова.
- Свакако ценимо став САД, које су једини западни лидер, за разлику од Лондона, Брисела, Париза и Берлина, који је преузео иницијативу да пронађе решење. Ценимо то - рекао је Лавров.
Према његовим речима, Запад жели да преиначи Трампов план и поткопа напоре за решавање конфликта, јер је сваки пут, како је навео, урушавао постигнути напредак по питању Украјине.
Лавров је нагласио да је Европа "потпуно подбацила по свим параметрима" у својим поступцима према Украјини, почев од 2014. године.
Он је додао и да Белорусија и Турска могу играти конструктивну улогу као посредници у решавању сукоба у Украјини.
- Видимо земље које могу играти конструктивну улогу као посредници. То укључује Белорусију и Турску - руски председник Владимир Путин недавно је о томе разговарао са турским председником Реџепом Тајипом Ердоганом, који је такође заинтересован да помогне у стварању платформе. Нисмо ми одбацили Истанбулску платформу - то су били Украјинци - рекао је Лавров на конференцији за новинаре.
(Танјуг)
Препоручујемо
ИНДИЈА И ЕУ ПОСТИГЛЕ ИСТОРИЈСКИ СПОРАЗУМ: Фон дер Лајен и Моди ускоро откривају детаље
27. 01. 2026. у 08:22
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.
27. 01. 2026. у 07:44
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"
ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.
25. 01. 2026. у 20:42
Коментари (0)