ДЕМОКРАТСКИ БЕЗ ГЛАСАЊА ГРАЂАНА: У Сирији избори под контролом привремених власти

Драгана Матовић

04. 10. 2025. у 23:00

У СИРИЈИ ће у недељу бити одржани индиректни парламентарни избори, први откако је свргнут Башар ал Асад. Иако се представљају као корак ка демократији, избори се одржавају у околностима у којима грађани не учествују директно, политичке странке су распуштене, а мањине и жене маргинализоване.

ДЕМОКРАТСКИ БЕЗ ГЛАСАЊА ГРАЂАНА: У Сирији избори под контролом привремених власти

Фото Танјуг/АП

Од 210 места у Народној скупштини, две трећине биће попуњене гласањем 6.000 чланова изборних колегијума, док ће преосталих 70 посланика именовати привремени председник Ахмад ал Шара. Гласање у курдским областима и провинцији Свеида је одложено, па ће 19 места остати упражњено.

Сви кандидати се појављују као појединци, пошто није омогућено оснивање нових странака. Привремене власти објашњавају да би организовање општих избора било немогуће због расељавања становништва и губитка личних докумената, али критичари упозоравају да је суштина новог система - укидање гласа грађана.

Иако је најављено да ће жене чинити 20 одсто изборних колегијума, у стварности су заступљене са свега 14 одсто на изборним листама. Мањине попут Друза и Курда практично су искључене, а најаве да ће неки њихови представници бити накнадно именовани сматрају се више козметичким потезом него искреним покушајем укључивања.

Аналитичари истичу да систем "победник узима све" фаворизује мушкарце из сунитске већине, док се парламенту унапред одређује подређена улога - да легализује постојеће одлуке и припреми терен за евентуалне реформе.

Мандат нове Народне скупштине биће 30 месеци, током којих се најављује припрема терена за директно гласање грађана.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата

СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата

ИЗРАЕЛСКО Министарство туризма саопштило је данас да је припремило план за евакуацију око 42.000 туриста који се тренутно налазе у Израелу, уколико земља буде приморана да затвори свој ваздушни простор због страха од новог сукоба са Ираном.

26. 01. 2026. у 14:07

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: Имам проблем што ради на националној телевизији

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"

ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.

25. 01. 2026. у 20:42

Коментари (0)

ЧИСТА ЕНЕРГИЈА ЗА СВЕ: Од визије до одрживе будућности