РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Имамо лек за једну од најстрашнијих болести, резултати су спектакуларни

Новости онлине

24. 09. 2025. у 18:24

ЦЕНТАР за Хантингтонову болест Универзитетског колеџа у Лондону саопштио је да је то обољење први пут успешно лечено, пренео је данас Би-Би-Си (ББЦ).

РЕВОЛУЦИОНАРНО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Имамо лек за једну од најстрашнијих болести, резултати су спектакуларни

Foto: Profimedia

Како се наводи, истраживачки тим је дошао до података који показују да је болест успорена за 75 одсто код пацијената.

- То значи да би "пад" који бисте нормално очекивали за годину дана трајао четири године након лечења, дајући пацијентима деценије доброг квалитета живота - рекла је за ББЦ професорка Сара Табризи, директорка Центра за Хантингтонову болест.

Нови третман је врста генске терапије која се примењује током 12 до 18 сати деликатне операције мозга.

Први симптоми Хантингтонове болести обично се јављају у 30-им или 40-им годинама и обично су фатални у року од две деценије.

Како се наводи, сада се отвара могућност да ранији третман спречи појаву симптома.

- Резултати су спектакуларни. Никада у најлуђим сновима не бисмо очекивали успоравање клиничке прогресије од 75 одсто - рекла је Фабризи.

Болест се преноси генетски, неумољиво убија мождане ћелије и подсећа на комбинацију деменције, Паркинсонове болести и болести моторних неурона, подсећа ББЦ и додаје да ће лечење вероватно бити веома скупо.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

Коментари (0)

АЛК Гроуп: успех, иновације и награде за најбоље