ИРАНСКИ МИНИСТАР: Продаваћемо нафту Кини чак и ако би санкције УН биле активиране

ПРОДАЈА иранске нафте Кини била би настављена чак и ако санкције Уједињених нација буду поново уведене, рекао је данас ирански министар за нафту Мохсен Пакнеџад.

ИРАНСКИ МИНИСТАР: Продаваћемо нафту Кини чак и ако би санкције УН биле активиране

Foto: Tanjug

Према подацима аналитичке фирме Кплер, Кина је 2024. године чинила скоро четири петине иранског извоза нафте.

Пакнеџад је то изјавио док Иран и велике европске земље, познате као Е3, покушавају да постигну договор о избегавању санкција, пренео је Ројтерс.

Министри спољних послова Француске, Велике Британије и Немачке, заједно са високом представницом ЕУ за спољну политику и безбедност Кајом Калас, разговарали су са својим иранским колегом на маргинама Генералне скупштине УН у уторак како би покушали да пронађу решење.

Група Е3 је 28. августа покренула тридесетодневни процес за поновно увођење санкција УН, оптужујући Техеран да се не придржава споразума са светским силама из 2015. године, чији је циљ спречавање развоја нуклеарног оружја.

Санкције ће бити покренуте 27. септембра, ако се не постигне договор.

Европљани захтевају да Иран врати приступ нуклеарним инспекторима УН својим најосетљивијим нуклеарним објектима, да се реши питање са својим залихама обогац́еног уранијума и да започне разговоре са Сједињеним Америчким Државама.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО: ШАМПИОНИ У ФОКУСУ: Страхиња Тривковић дипломата знања и спорта

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини

"АКО КОРИСТИШ МЕГАФОН, ОНДА ТО НЕМОЈ НАЗИВАТИ ПИСМОМ" Песков оштро о Зеленском: Да је заиста желео да га преда Путину, могао је то да учини

ДА је Владимир Зеленски заиста желео да преда писмо руском председнику Владимиру Путину, могао је то једноставно да учини, без јавног објављивања, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.

07. 06. 2026. у 13:37

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²

"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."

02. 06. 2026. у 21:24

Коментари (0)

Фондација Меридиан обрадовала 100 деце са Косова и Метохије на Ф4 Меридианбет КЛС