ЗЕЛЕНСКИ У КИЈЕВУ СА ИЗАСЛАНИКОМ САД: Заједничка производња оружја и план за крај рата

УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски и специјални изасланик председника САД Кит Келог разговарали су данас у Кијеву о заједничкој производњи оружја, притиску на Русију и безбедносним гаранцијама.

ЗЕЛЕНСКИ У КИЈЕВУ СА ИЗАСЛАНИКОМ САД: Заједничка производња оружја и план за крај рата

Foto: Tanjug AP

Зеленски је на Телеграму написао да је са келогом разговарао о векторима сарадње и о томе како "постићи прави мир и гарантовати безбедност Украјине".

- То су одвојени пројекти у оквиру иницијативе ПУРЛ за финансирање производње и куповине система Патриот, снажни билатерални споразуми о заједничкој производњи дронова и оружја, које смо понудили Америци. Рачунамо на позитивну реакцију САД - навео је Зеленски на Телеграму, преноси Укринформ.

Према његовим речима Зеленског, тема састанка је био и притисак на руску страну "како бисмо се што пре састали у царинској и санкционој политици како бисмо се што пре састали на нивоу руководства и окончали овај рат. Зеленски је оценио да је трилатерални формат лидера "несумњиво најефикаснији".

Напоменуо је да је са Келогом разговарао и о повратку отете украјинске деце и међународној сарадњи о овом питању. Председник Украјине је изразио саучешће америчком народу у вези са "стравичним убиством Чарлија Кирка и захвалио председнику САД Доналду Трампу на саучешћу и реакцији на убиство Украјинке Ирине Заруцке, које се догодило у држави Северна Каролина.

- Важно је да правда тријумфује сваки пут када насиље покуша да превлада - истакао је Зеленски. Додао је да се Украјина припрема за 80. заседање Генералне скупштине УН у Њујорку.

- Разговарали смо о планираним догађајима, координацији између Украјине и Америке и раду у оквиру Коалиције вољних. Радимо на потенцијалним састанцима и различитим форматима - навео је Зеленски.

Сецијални представник председника САД Доналда Трампа за Украјину, Кит Келог, налази се у радној посети Кијеву, наводи украјинска агенција.

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.

29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

ЈУЛ БРИШЕ СВЕ ДУГОВЕ: Финансијско чудо очекује ова три хороскопска знака