ЗАКЛЕТИ РУСКИ НЕПРИЈАТЕЉ РАЗОЧАРАО КИЈЕВ: Нисмо спремни, нећемо слати трупе у Украјину
ПОЉСКА није спремна да пружи Украјини никакве друге безбедносне гаранције, осим логистичке подршке савезника у „коалицији вољних“, изјавио је пољски министар одбране земље Владислав Косињак-Камиш.
Фото: Јутјуб/AiirSource Military/Википедија
- Не шаљемо своје трупе у Украјину, стварамо инфраструктурну подршку и подршку за савезничке трупе на пољској територији, штитимо источно крило НАТО-а. Постоји потпуно разумевање улоге Пољске у овом контексту - рекао је министар, одговарајући на питање новинара да ли ће Пољска потписати посебан документ са Украјином о безбедносним гаранцијама по аналогији са чланом 5 Северноатлантског споразума.
- Не разматрамо никакве друге опције за (пољске) гаранције осим о ономе на чему радимо последњих неколико месеци (у оквиру "коалиције вољних") - нагласио је политичар.
Он је скренуо пажњу на чињеницу да је идеја његовог италијанског колеге Гвида Кросета о коришћењу гарантних механизама НАТО-а за Кијев само један од предлога у дискусији у процесу тражења „најбољих решења“.
Према његовим речима, када су у питању безбедносне гаранције за Украјину, кључна је спремност Сједињених Америчких Држава да их пруже.
Кросето је раније у интервјуу за „Републику“ изнео идеју италијанске премијерке Ђорђе Мелони да би коришћење члана 5 НАТО-а о колективној безбедности за пружање безбедносних гаранција Украјини било ефикасније решење него слање европског војног контингента. Алтернативна опција би могле бити гаранције сваке појединачне земље.
(Спутњик)
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)
ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".
11. 03. 2026. у 16:26
ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег
СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.
11. 03. 2026. у 17:06
"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"
ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.
11. 03. 2026. у 13:59
Коментари (0)