ЗЕЛЕНСКОМ НИШТА ОД ОРУЖЈА, НЕЋЕ ДОБИТИ НИ ШТО ЈЕ ОБЕЋАНО: Хегсет поново зауставио испоруку наоружања, нема га ни за војску САД
МИНИСТАР одбране САД Пит Хегсет једнострано је данас зауставио договорену пошиљку војне помоћи Украјини због забринутости да су америчке залихе оружја прениске, пренео је Гардијан.
Фото Tanjug/AP Photo/Mark Schiefelbein
Серија ракета противваздушне одбране и друге прецизне муниције требало је да буде послата Украјини, а ту помоћ су обећале САД током администрације бившег председника Џоа Бајдена прошле године.
То оружје укључује десетине ракета пресретача "патриот" које могу да одбране руске ракетне нападе, као и хаубице и друге ракетне системе.
Пентагон је зауставио ту пошиљку, а Ен-Би Си (НБЦ) је известио да је одлуку о томе донео искључиво Хегсет, који је претходно два пута зауставио пошиљке Кијеву.
Хегсет је рекао да је то неопходно јер је "Бајден испразнио целу нашу земљу, дајући им оружје, и морамо да се побринемо да имамо довољно за себе".
Портпарол Беле куће је прошле недеље рекао да је одлука "донета да би се интереси Америке ставили на прво место након прегледа војне подршке и помоћи наше нације другим земљама широм света. Снага оружаних снага Сједињених Држава остаје несумњива, само питајте Иран".
Шон Парнел, потпарол Пентагона рекао је да се преглед војних капацитета спроводи како би се осигурало да је америчка војна помоћ усклађена са својим одбрамбеним приоритетима.
Одлука је изненадила чланове Конгреса, као и Украјину и европске савезнике САД, док су демократе рекле да нема доказа да су америчке залихе оружја у опадању.
-Нисмо на нижој тачки, што се тиче залиха, него што смо били у три и по године сукоба у Украјини, рекао је за НБЦ Адам Смит, демократа и високо рангирани члан Одбора за оружане снаге Представничког дома.
Украјински председник Володимир Зеленски изјавио је да је са председником САД Доналдом Трампом разговарао о америчкој помоћи, што укључује ракете "патриот", а Аксиос је пренео да је Трамп изразио спремност да помогне.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца
Препоручујемо
УКРАЈИНСКЕ СНАГЕ НАПАЛЕ РУСКЕ ВОЈНЕ ФАБРИКЕ: Производе компоненте за дронове и Искандере
05. 07. 2025. у 21:00
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
ДА ЛИ ЈЕ ТРАМП ЗАСПАО УСРЕД САСТАНКА? "Не! Погледајте, било је прилично досадно!" (ВИДЕО)
ДА ЛИ је заспао или му је само било досадно? За америчког председника Доналда Трампа, све је у оку посматрача, каже он.
30. 01. 2026. у 10:24
Коментари (0)